REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaAmerykański generał: zamierzamy nasilić ataki na IS na wschodzie Afganistanu

Amerykański generał: zamierzamy nasilić ataki na IS na wschodzie Afganistanu

-

USA zamierzają zintensyfikować operacje wojskowe przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) w prowincji Nangarhar we wschodnim Afganistanie podczas tymczasowego rozejmu między afgańskim rządem a talibami – poinformował w piątek amerykański generał John Nicholson.

„(Operacje przeciwko IS) będą kontynuowane, a nawet nasilą się w okresie zawieszenia broni, kiedy będziemy koncentrować się na IS” – powiedział dziennikarzom na marginesie spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli generał Nicholson, który jest dowódcą wojsk USA i sił NATO w Afganistanie.

REKLAMA

Jak sprecyzował, operacje są regularnie prowadzone w celu ścigania bojowników IS i Al-Kaidy, którzy kontrolują części afgańskich prowincji Nangarhar, Kunar i Dżozdżan.

„Jesteśmy w trakcie nowej ofensywy przeciwko IS w Nangarhar” – oświadczył Nicholson. Wskazał, że chodzi o operację lądową, przeprowadzaną przez afgańskich komandosów i amerykańskie siły specjalne, wspierane z powietrza przez siły USA i Afganistanu.

Dzień wcześniej prezydent Afganistanu Aszraf Ghani ogłosił po raz pierwszy bezwarunkowe tymczasowe zawieszenie broni z talibami. Rozejm ma obowiązywać od 12 do 20 czerwca, co zbiega się w czasie z końcem świętego dla muzułmanów miesiąca postu, ramadanu, ale nie obejmie ani Państwa Islamskiego, ani Al-Kaidy.

Do tej pory talibowie nie zareagowali na jednostronne zawieszenie broni przez władze centralne w Kabulu.

Generał Nicholson oświadczył, że Stany Zjednoczone będą przestrzegały rozejmu zaproponowanego talibom. Zastrzegł jednocześnie, że siły USA nie zawahają się, jeśli talibowie lub inne grupy nie będą respektowały zawieszenia broni. „Podejmiemy wtedy kroki, żeby bronić sił międzynarodowej koalicji i sił afgańskich” – ostrzegł. (PAP)

Na zdjęciu: Gen. John Nicholson
STEPHANIE LECOCQ/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2094051952 views

REKLAMA

REKLAMA

2094052236 views

REKLAMA

2095848685 views

REKLAMA

2094052486 views

REKLAMA

2094052624 views

Pies w Atlancie (i nie tylko)

Napiwki i polityka

Zamach czy morderstwo?

Horror w Texas City

Klimatyczna zagadka

REKLAMA

2094052765 views