REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaAmerykańscy eksperci: zagrożenie terroryzmem w Soczi "bardzo realne"

Amerykańscy eksperci: zagrożenie terroryzmem w Soczi „bardzo realne”

-

Zagrożenie atakiem terrorystycznym podczas Zimowej Olimpiady w Soczi jest bardzo realne – oceniają amerykańscy eksperci. Czynnikiem zwiększającym ryzyko jest korupcja w Rosji; wystarczy, że jeden policjant zostanie przekupiony, by dokonać udanego zamachu.

"Ajsberg", hala sportowo-widowiskowa w Soczi, gdzie rozgrywane będą zawody w łyżwiarstwie figurowym i short tracku  fot.Yuri Kochetkov/PAP/EPA
„Ajsberg”, hala sportowo-widowiskowa w Soczi, gdzie rozgrywane będą zawody w łyżwiarstwie figurowym i short tracku fot.Yuri Kochetkov/PAP/EPA

„Soczi jest jak Święty Graal dla islamskich terrorystów i zbrojnych dżihadystów” – powiedział dyrektor programu ds. Rosji w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Andrew Kuchins podczas zorganizowanej przed ten ośrodek we wtorek konferencji na temat rozpoczynających się 7 lutego w Soczi Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Ocenił, że „zagrożenie terroryzmem jest bardzo realne” a atak nie musi nastąpić dokładnie w Soczi aby zamachowcy odnieśli cel – sterroryzowania uczestników i przerwania igrzysk.

REKLAMA

Jeffrey Mankoff, także z CSIS, zauważył, że rosyjskie służby bezpieczeństwa mają „zupełnie inną strukturę niż amerykańskie”. „Ich głównym celem jest ochrona reżimu, a nie bezpieczeństwo publiczne” – powiedział. Ocenił, że czynnikiem zwiększającym ryzyko zamachu jest korupcja w Rosji.

„Pod względem operacyjnym służby bezpieczeństwa mogą być doskonałe, ale będą tak skuteczne jak najsłabsze ogniwo” – powiedział. Przypomniał, że w 2004 roku czeczeńskie terrorystki-samobójczynie wysadziły samolot, po tym jak przekupiły ochronę na lotnisku by dostać się na pokład. „System może być stworzony, ale wystarczy, że jedna osoba, jeden ochroniarz przyjmie łapówkę w tej czy innej formie i spojrzy w innym kierunku, by udało się przeprowadzić udany zamach” – powiedział Mankoff.

Eksperci zwrócili uwagę, że rosyjskie służby nie mają doświadczenia w zabezpieczaniu tak dużego wydarzenia jak Igrzyska Olimpijskie. Ostatnim o tej skali wydarzeniem była Olimpiada w Moskwie w 1980 r. Niepokoił ich fakt, że „Rosja jest tak niechętna” by przyjąć pomoc od Stanów Zjednoczonych, czego źródeł dopatrują się w pogorszeniu relacji między obydwoma krajami.

„Większość krajów nie od razu akceptuje pomoc od USA, ale im bliżej igrzysk, tym rośnie tendencja, by przyjmować jej coraz więcej. W tym przypadku nie sądzę, aby to miało miejsce. Wręcz przeciwnie. Rosja nie chce pozwolić na pomoc USA w postaci służb w terenie” – powiedział były doradca w Białym Domu ds. zwalczania międzynarodowego terroryzmu w administracji prezydenta George’a Busha, Juan Zarate.

Jego zdaniem każda olimpiada jest potencjalnym celem dla terrorystów z racji globalnego wymiaru. Ale w przypadku Soczi „obawy są tym większe i uzasadnione”, że różne grupy terrorystyczne dały jasno do zrozumienia, że „mają intencję, by te igrzyska zakłócić i zaszkodzić Rosji, a zwłaszcza Władimirowi Putinowi, który się z tymi igrzyskami tak osobiście zidentyfikował”. Niepokój budzą też „przepływy” bojowników do i z Syrii, gdzie po stronie powstańców walczy – jak się ocenia – „około kilkuset” wyszkolonych i indoktrynowanych ideologią dżihadu bojowników z północnego Kaukazu.

„Musimy pamiętać, że Rosja otwarcie popiera reżim prezydenta Baszara el Asada, co czyni z niej wroga globalnego ruchu dżihadystów” – powiedział Zarate.

Obawy o ataki terrorystyczne przy okazji Olimpiady wzrosły po tym jak w niedzielę zamachowcy, związani z ugrupowaniem zbrojnym dżihadystów Ansar al-Sunna, wzięli na siebie odpowiedzialność za grudniowe zamachy bombowe w Wołgogradzie, w których zginęły 34 osoby. Terroryści-samobójcy wysadzili się na dworcu kolejowym i w trolejbusie. „To nasz prezent na Zimową Olimpiadę, dla wszystkich, którzy przyjadą do Soczi – mówią na opublikowanym nagraniu wideo. „To odwet za krew muzułmanów, przelaną w Afganistanie, Somalii, Syrii i na całym świecie”.

W poniedziałek władze Rosji poszukiwały tzw. „czarnej wdowy”, 22-letniej kobiety z długą blizną na twarzy, przeszkolonej na terrorystkę-samobójczynię, która jak się uważa jest obecnie w Soczi.

Jak poinformował Biały Dom, prezydenci USA i Rosji rozmawiali we wtorek telefonicznie na temat zapewnienia bezpieczeństwa podczas Zimowej Olimpiady w Soczi. Nie podano jednak czy uzgodniono jakieś konkrety w sprawie ewentualnej współpracy. Wcześniej media podawały, że siły zbrojne USA zamierzają zaoferować dwa amerykańskie okręty wojenne i samoloty na Morzu Czarnym do ewentualnej pomocy w zapewnieniu bezpieczeństwa a także amerykańską technologię unieszkodliwiania ładunków wybuchowych umieszczanych przy drogach. (PAP)

REKLAMA

2096986711 views

REKLAMA

REKLAMA

2096986944 views

REKLAMA

REKLAMA

2098783338 views

REKLAMA

2096987091 views

REKLAMA

2096987192 views

REKLAMA

2096987304 views