REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Amerykanin zatrzymany w Korei Północnej

Amerykanin zatrzymany w Korei Północnej

-

W niejasnych okolicznościach został zatrzymany przez władze Korei Północnej 24-letni Amerykanin – poinformował w niedzielę dyrektor biura podróży, które zorganizowało mu wyjazd. 

fot.Jo Yong-Hak/PAP/EPA
fot.Jo Yong-Hak/PAP/EPA

REKLAMA

Według oficjalnej północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA, Amerykanin, zidentyfikowany jako Matthew Todd Miller, został zatrzymany po przybyciu do KRLD 10 kwietnia kiedy podarł swoją wizę turystyczną i zażądał azylu.

Fakt zatrzymania obywatela amerykańskiego w Korei Północnej potwierdził Departament Stanu USA i poinformował, że utrzymuje łączność w tej sprawie z ambasadą Szwecji w Pjongjangu, która reprezentuje interesy Stanów Zjednoczonych i ich obywateli. Waszyngton i Pjongjang nie utrzymują stosunków dyplomatycznych.

Dyrektor amerykańskiego biura podróży Uri Tours, które organizowało podróż Millera do Korei Północnej, John Dantzler-Wolfe, powiedział, że Miller nie wzbudzał żadnych podejrzeń i nie wspominał, że może ubiegać się o azyl.

Dodał, że Miller chciał odbyć prywatną wycieczkę po Korei Północnej i prosił tylko o lokalnych przewodników. Mieli oni poinformować Uri Tours, że Miller po przybyciu podarł swoją wizę i oświadczył, że “nie jest turystą”.

“Nie możemy wypowiadać się o motywach p. Millera, ani o jego stanie psychicznym” – powiedział Dantzler-Wolfe.

Miller jest kolejnym Amerykaninem zatrzymanym przez władze Korei Północnej. W grudniu ub. r. Pjongjang zwolnił 85-letniego Merrilla E. Newmana po ponad miesiącu aresztu. Newman został zatrzymany na pokładzie samolotu, którym miał odlecieć i oskarżony o zbrodnie wojenne podczas Wojny Koreańskiej. Inny Amerykanin Kenneth Bae był przetrzymywany przez ponad rok pod zarzutem działalności wywrotowej. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA