REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Amerykanie dokonali terenowego zwiadu w północnym Iraku

Amerykanie dokonali terenowego zwiadu w północnym Iraku

-

Zespół złożony z żołnierzy USA oraz pracowników amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) wylądował w środę nad ranem na wierzchołku masywu górskiego Sindżar w północnym Iraku w celu zbadania możłiwości ewakuacji uciekinierów – poinformował przedstawiciel Pentagonu.

Zespół, w którego skład wchodziło 50 żołnierzy “zielonych beretów”, wylądował w rejonie masywu, w którym schroniły się tysiące uciekinierów z terenów zajętych przez sunnickich dżihadystów z Państwa Islamskiego.

REKLAMA

“Byli tam ubiegłej nocy i dokonali oceny (możliwości ewakuacji)” – powiedział w środę funkcjonariusz Pentagonu, który zastrzegł sobie anonimowość. Dodał, że członkowie grupy “nawiązali kontakt z uchodźcami”, po czym powrócili do Irbilu, głównego miasta irackiego Kurdystanu.

Waszyngton nie wykluczył użycia sił lądowych w celu umożliwienia ewakuacji tysięcy zdesperowanych i przerażonych cywilów, w tym członków mniejszości religijnej Jazydów. Są oni otoczeni na górze Sindżar przez dżihadystów i pozbawieni jakichkolwiek środków do przeżycia. Przedstawiciele Białego Domu podkreślili jednak, że żołnierze USA nie zaangażują się w walkę z dżihadystami.

Według Bena Rhodesa, zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Baracka Obamy, rozważana jest możliwość utworzenia korytarzy powietrznych w celu ich ewakuacji.

Lotnictwo USA dokonuje zrzutów żywności, wody i lekarstw dla ludności w północnym Iraku a jednocześnie nasiliło ataki na pozycje dżihadystów, wspierając walczących z nimi Kurdów. (PAP)

fot.Wathiq Khuzaie/Pool/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA