REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaAmbasador Wilczek: rozmowy Dudy z Trumpem będą prowadzone w "duchu transatlantyckim"

Ambasador Wilczek: rozmowy Dudy z Trumpem będą prowadzone w „duchu transatlantyckim”

-

W przestrzeni publicznej ścierają się różne pomysły, ale Polska, USA i Niemcy funkcjonują w ramach sojuszu NATO; rozmowy prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa „prowadzone będą w duchu transatlantyckim” – powiedział PAP ambasador RP w USA Piotr Wilczek.

W środę 24 czerwca dojdzie do spotkania w Waszyngtonie prezydentów Polski i USA. Wizyta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych ma dotyczyć obronności, współpracy militarnej i handlowej oraz w zakresie bezpieczeństwa energetycznego i telekomunikacyjnego. Omówione mają być także plany związane z realizacją deklaracji dotyczących wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Przed wylotem do amerykańskiej stolicy polski prezydent odbędzie jeszcze rozmowę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

REKLAMA

15 czerwca prezydent Donald Trump potwierdził wcześniejsze medialne doniesienia, że Stany Zjednoczone zamierzają wycofać z Niemiec 9,5 tys. swoich żołnierzy. Agencja Associated Press spekuluje, że plan przeniesienia do Polski części tych oddziałów będzie głównym tematem rozmów Trump-Duda.

W rozmowie z PAP na kilka dni przed przyjazdem prezydenta RP do Waszyngtonu ambasador Wilczek podkreślił, że Warszawa nie łączy kwestii wzmocnienia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce z ograniczaniem jej w innych państwach i nie prowadzi w ten sposób rozmów. Zwiększenie liczebności wojsk Stanów Zjednoczonych w Polsce „nie odbywa się przeciwko innym krajom” – zapewnił. Zaznaczył, że ostateczna decyzja o rozlokowaniu żołnierzy USA leży w gestii Waszyngtonu.

„Prezydent przyjeżdża do USA także jako przywódca ważnego członka NATO, rozmowy na temat obronności, bezpieczeństwa energetycznego, cyberbezpieczeństwa prowadzone będą w duchu transatlantyckim” – powiedział polski ambasador, zaznaczając, że zaproszenie do wizyty w Białym Domu zostało wystosowane przez stronę amerykańską. Dodał, że „w przestrzeni publicznej ścierają się różne pomysły, ale Polska, USA i Niemcy funkcjonują w ramach sojuszu NATO”.

Oprócz kwestii obronności w Waszyngtonie poruszona zostanie współpraca w zakresie energetyki. Na tym polu – jak stwierdził Wilczek – Stany Zjednoczone są ważnym, ale nie jedynym partnerem Warszawy.

„Polska zawsze starała się dywersyfikować źródła energii, wybieramy korzystne oferty, są różne kraje w grze. Przy decyzji trzeba połączyć kwestie wiarygodności partnera z kwestią kosztów” – powiedział ambasador. Dyplomata przyznał również, że USA „stanowią jeden z kierunków”, jeśli chodzi o współpracę dotyczącą rozwoju polskiego programu nuklearnego. „Polska poszukuje partnerów, rozmawia z różnymi krajami” – stwierdził.

Dla strony amerykańskiej – jak mówi Wilczek – ważnym projektem związanym z m.in. z energetyką jest Inicjatywa Trójmorza. „Ich udział w Funduszu Trójmorza ogłaszany był jako chęć wzięcia udziału w projektach dotyczących energetyki. Dla Amerykanów Trójmorze to szansa dla inwestycji, również strategicznych. Ich zaangażowanie w projekt powoduje, że regionem Europy Środkowej bardziej interesują się zaawansowane gospodarczo kraje Azji, jak Japonia czy Korea Południowa” – powiedział.

W ocenie Wilczka Stany Zjednoczone charakteryzują się pragmatycznym podejściem do polityki, niezależnie od tego reprezentant której partii jest gospodarzem w Białym Domu. Widoczne jest to szczególnie, „gdy w grę wchodzą interesy gospodarcze, energetyczne, handlowe”.

Ambasador przyznał, że niektórzy z polityków Partii Demokratycznej „mają krytyczny stosunek do wydarzeń politycznych w Polsce”. Ewentualne zmiany władz w obu państwach nie spowodowałyby jednak jego zdaniem znaczących przewartościowań w podejściu Waszyngtonu do regionu Europy Środkowo-Wschodniej w kwestii obronności i energetyki.

„W USA panuje ponadpartyjne porozumienie, jeśli chodzi o współpracę militarną i energetyczną z Polską, zwłaszcza w Kongresie” – stwierdził Wilczek. Wyraził też przekonanie, że amerykańskie firmy „nie są republikańskie czy demokratyczne” i w ich interesie są „stabilne relacje, bez względu na kto jest prezydentem USA czy ma większość w Kongresie”.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2107436200 views

REKLAMA

2107436432 views

REKLAMA

2109232823 views

REKLAMA

2107436573 views

REKLAMA

2107436672 views

REKLAMA

2107436780 views