REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaAmbasador USA przy ONZ: zajęcie ukraińskich okrętów przez Rosję "bezprawne"

Ambasador USA przy ONZ: zajęcie ukraińskich okrętów przez Rosję “bezprawne”

-

Jako “bezprawne” określiła w poniedziałek ambasador USA przy ONZ Nikki Haley zajęcie przez Rosję w niedzielę trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Krymu. Takie działanie czyni, że “niemożliwe” stają się “normalne relacje” na linii Waszyngton-Moskwa – oświadczyła.

“Jak wielokrotnie mówił prezydent mojego kraju (Donald Trump), Stany Zjednoczone opowiadają się za normalnymi stosunkami z Rosją. Ale bezprawne działania takie jak te to uniemożliwiają” – powiedziała amerykańska dyplomatka na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, zwołanym w trybie pilnym w związku z eskalacją napięcia między Rosją a Ukrainą. Wezwała Rosję do zwrócenia ukraińskich okrętów i uwolnienia ich załóg.

REKLAMA

Haley oznajmiła, że zajęcie trzech ukraińskich statków było “oburzającym naruszeniem suwerennego terytorium Ukrainy” i “aroganckim aktem, który społeczność międzynarodowa musi potępić”.

W niedzielę trzy ukraińskie niewielkie okręty wojenne – dwa kutry oraz holownik – które płynęły z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zostały ostrzelane, a następnie przejęte przez rosyjskie siły specjalne. Rosja oskarżyła ukraińskie jednostki o wpłynięcie na jej wody terytorialne. Ukraina uznała działania Rosjan za akt agresji.

W poniedziałek władze Rosji oznajmiły, że niedzielny incydent był jakoby zaplanowaną przez Ukrainę prowokacją. Również media państwowe, jak np. Rossija24, nie używają na określenie incydentu innych słów niż “prowokacja” ze strony władz Ukrainy.

Do incydentu doszło w Cieśninie Kerczeńskiej na Morzu Czarnym na wschód od Półwyspu Krymskiego, przed mostem wybudowanym przez Rosję po aneksji Krymu. (PAP)

Na zdjęciu: Nikki Haley
fot.JUSTIN LANE/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2119339286 views

REKLAMA

2119339376 views

REKLAMA

REKLAMA

2121135727 views

REKLAMA

2119339439 views

REKLAMA

2119339494 views

REKLAMA

2119339533 views