REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Ambasador USA o Mazowieckim: zmarł wybitny intelektualista

Ambasador USA o Mazowieckim: zmarł wybitny intelektualista

-

Oddanie Tadeusza Mazowieckiego i jego wiara w polski naród będą inspiracją dla przyszłych pokoleń – napisał ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull w specjalnym komunikacie, w którym złożył Polakom kondolencje po śmierci Mazowieckiego.

Tadeusz Mazowiecki fot. premiermazowiecki.pl.jpg
Tadeusz Mazowiecki fot. premiermazowiecki.pl.jpg

REKLAMA

“Jako pierwszy premier wolnej Polski Tadeusz Mazowiecki był jednym z ojców-założycieli demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej. Przez całe swoje życie pracował na rzecz szerzenia demokracji i praw człowieka w Polsce i w całej Europie” – podkreślił ambasador USA.

Przypomniał, że “gdy zaczęły się strajki w stoczni im. Lenina w Gdańsku, które doprowadziły w sierpniu 1980 roku do narodzin NSZZ ‘Solidarność’, Mazowiecki był jednym z głównych doradców strajkujących” i pomógł zmobilizować polskich intelektualistów, a po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku został internowany.

“Będąc dyplomatą wielkiego formatu, Tadeusz Mazowiecki pełnił rolę mediatora w trakcie rozmów między ówczesnymi władzami i Solidarnością, które doprowadziły do legalizacji Solidarności i rozpisania pierwszych częściowo wolnych wyborów ogólnokrajowych w Polsce. Wszedł do historii jako pierwszy niekomunistyczny premier rządu w powojennej Europie Środkowo-Wschodniej” – zaznaczył Mull.

Wspomniał także wizytę Mazowieckiego w Waszyngtonie w marcu 1990 roku, podpisano wówczas “Traktat o stosunkach handlowych i gospodarczych między Rzeczpospolitą Polską a Stanami Zjednoczonymi”, który “utorował później drogę do ożywionej i dynamicznie rozwijającej się współpracy handlowej pomiędzy krajami”.

Mull zaznaczył również, że “oddanie wolności premiera Mazowieckiego wykraczało poza granice Polski”. “Pełnił funkcję Specjalnego Wysłannika Komisji Praw Człowieka ONZ ds. konfliktów w byłej Jugosławii, gdzie zbierał dowody łamania praw człowieka w stosunku do ludności cywilnej od naocznych świadków tamtych wydarzeń. Po masakrze w Srebrnicy w 1995 roku zrezygnował ze swojego mandatu – w proteście wobec niewystarczającej w jego opinii reakcji społeczności międzynarodowej na zbrodnie wojenne popełnione w czasie wojny w Bośni” – przypomniał.

Ambasador USA podkreślił, że Mazowiecki “zawsze kierował się dobrem narodu, który kochał i któremu służył”. “W imieniu wszystkich Amerykanów, mojej rodziny i swoim własnym składam najgłębsze kondolencje rodzinie premiera Mazowieckiego i całemu narodowi polskiemu. Oddanie Tadeusza Mazowieckiego i jego wiara w polski naród będą inspiracją dla przyszłych pokoleń” – napisał Mull.

(PAP)

23 KOMENTARZE

 1. Jasio pitolisz jak potluczony.Gruba kreska to slowa Mazowieckiego wypowiedziane w sejmowym exposé premiera w 1989.
  “”Rząd, który utworzę, nie ponosi odpowiedzialności za hipotekę, którą dziedziczy. Ma ona jednak wpływ na okoliczności, w których przychodzi nam działać. Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania”.
  Pan JASIO byl,jest i bedzie dymany przez zycie jakie wiedzie.Ujawnij fakty mowiace o wiernosci Mazowieckiego do komuny.

  • …pan JASIO dyma takie zosie jak ty pod warunkiem ze masz cos co mozesz zaoferowac I nie jestes potworem…a ten pan z obrazka roznie sie wypowiadal w zaleznosci gzie wial wiaterek…

  • Pan JASIO jest dymany przez zycie.Jako kastrat,eunuch i niedomyty prostak moze trzepnac gruche w kibelku.Jasiowe rekodzielo.
   Podaj przyklad wypowiedzi w zaleznosci gdzie wial wiaterek.Zrozum kastracie,umarl czlowiek ktory przeszedl do histori.Nie ma co sie pastwić. Wiadomo co mu zawdzięczamy i jaki miał wkład w budowanie mrocznych i obrzydliwych lat 90-tych.

  • jak ci prz……le to ci sie odbije oranzada z pierwszej komuni.Turlaj beret..Kąsasz schemat kastracie do chrztu na widlach podawany?

  • Kruszynko ty moja zosienko nie podniecaj sie tak bardzo jak kwoczka ktora ma jajka pod soba a nie ma z nich pozytku bo I tak je stracisz I zostanie ci tylko wspomnienie…fajne to jest zycie a moje komentarze to tylko reakcja na twoje posty,ktore sa agresywne,choc nie chcialem takich konwersacji z twojej strony.Pewnie jestes dobra osoba i tak chce myslec o tobie..Pozdrawiam mimo rozbieznosci o te przyslowiowe ” jajka”. Wszystkiego dobrego 🙂

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA