REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaAmbasador RP w USA Piotr Wilczek z nagrodą szefa MSZ Amicus Oeconomiae...

Ambasador RP w USA Piotr Wilczek z nagrodą szefa MSZ Amicus Oeconomiae 2020

-


Ambasador Polski w USA Piotr Wilczek otrzymał w piątek nagrodę szefa MSZ Amicus Oeconomiae 2020 za szczególne osiągnięcia w obszarze wspierania i ochrony interesów gospodarczych polskich przedsiębiorstw na rynkach zagranicznych.

Szef resortu dyplomacji Zbigniew Rau na piątkowej ceremonii wręczenia nagrody Amicus Oeconomiae 2020 podkreślił, że Piotr Wilczek od chwili objęcia stanowiska szczególne wspiera polską przedsiębiorczość na rynku amerykańskim.

REKLAMA

Zwracał uwagę, że Wilczek utrzymuje intensywne kontakty z polskim biznesem w USA oraz podejmuje działania na rzecz wzmocnienia międzynarodowej współpracy energetycznej, czego efektem było m.in. zawarcie porozumienia o dialogu strategicznym podpisane w listopadzie 2018 r.

„Dzięki staraniom pana ambasadora prowadzony jest regularny polsko-amerykański dialog na tematy cyberbezpieczeństwa, energii jądrowej i infrastruktury energetycznej. Rezultatem tych wysiłków jest zawarta niedawno umowa międzyrządowa o współpracy w celu rozwoju programu polskiej energetyki jądrowej” – mówił Rau.

Zaznaczył, że ambasador Wilczek intensywnie zabiegł również o amerykańskie wsparcie inicjatywy Trójmorza, oraz że jest zaangażowany w rozwój technologii 5G, wsparcie biotechnologii, nauk medycznych oraz przemysłu kosmicznego.

Po odebraniu nagrody Wilczek podkreślił, że dyplomacja ekonomiczna jest pracą zespołową. Zaznaczył, że USA są ósmym najważniejszym partnerem handlowym Polski, w tym czwartym wśród państw spoza UE. „Eksport towarowy Stanów Zjednoczonych w 2019 r. do Polski wzrósł o 11,4 proc. w porównaniu z rokiem 2018. Z kolei import z Polski w tym samym okresie wzrósł o 4,3 proc. W rezultacie, łączne obroty towarowe miedzy USA i Polską były o ponad 7 proc. wyższe niż rok wcześniej” – zwrócił uwagę Wilczek.

Wyróżnienia w ramach nagrody Amicus Oeconomiae 2020 otrzymali od szefa MSZ ambasador RP w Chinach Wojciech Zajączkowski oraz Konsul Generalny RP w Kolonii Jakub Wawrzyniak.

Zajączkowski został wyróżniony za istotną rolę w realizacji polsko-chińskiej współpracy gospodarczej w trudnych warunkach pandemii koronawirusa oraz koordynację działań związanych z zakupem wyrobów medycznych do walki z pandemią. Z kolei Wawrzyniak został wyróżniony za podejście do polskich firm szukających wsparcia na rynku niemieckim i ich promocję podczas targów Gamescom 2019.

Nagroda Amicus Oeconomiae została ustanowiona zarządzeniem ministra spraw zagranicznych. Przyznawana jest raz w roku i otrzymują ją zawsze kierownik jednej z polskich placówek zagranicznych. Laureat otrzymuje nagrodę finansową i pamiątkową statuetkę.(PAP)

REKLAMA

2107679983 views

REKLAMA

REKLAMA

2107680215 views

REKLAMA

2109476606 views

REKLAMA

2107680356 views

REKLAMA

2107680455 views

REKLAMA

2107680563 views