REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaAmbasador Brzezinski o spotkaniu z marszałkiem Senatu

Ambasador Brzezinski o spotkaniu z marszałkiem Senatu

-

Rozmawialiśmy o sile wzajemnych relacji polsko-amerykańskich w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa i kryzysu humanitarnego – poinformował ambasador USA Mark Brzezinski po piątkowym spotkaniu z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

“Odbyłem bardzo dobrą rozmowę z marszałkiem polskiego Senatu, w której rozmawialiśmy o sile wzajemnych relacji polsko-amerykańskich w obliczu zagrożenia bezpieczeństwa i w obliczu kryzysu humanitarnego. Myślę, że nigdy wcześniej słowa ‘za waszą wolność i naszą’ nie znaczyły tak wiele, jak teraz” – powiedział dziennikarzom amerykański dyplomata po spotkaniu z marszałkiem Grodzkim.
Ambasador nawiązał także do zakończonej w piątek wizyty wiceprezydent USA w Polsce, której efekty uznał za “świetne”. “Byliśmy świadkami bardzo strategicznych konsultacji między rządami polskim i amerykańskim, i naszą wiceprezydent Kamalą Harris, która miała świetną wizytę tutaj od środy” – zaznaczył Brzezinski.
Ambasador podziękował także Polakom za wspieranie tak licznym uchodźcom z Ukrainy. “Dziękujemy także Polakom za to wszystko, co robią dla uchodźców. Zauważamy te wydarzenia z Ameryki. Jesteśmy dumni i chcemy żebyście wiedzieli, że was w tym wspieramy” – zapewnił.
Pytany, czy m.in. wizyta Kamali Harris, wpłynęła na wzmocnienie, poprawę relacji polsko-amerykańskich”, odpowiedział: “Zdecydowanie”. Na pytanie czy ostatnie wydarzenia, w tym wspólne działania przeciwko Putinowi, wzmocniły relacje łączące nasze kraje odparł: “Tak. Łączą nas wspólne kwestie, wyzwania związane z bezpieczeństwem. A także do rozwiązania mamy teraz humanitarny problem”.
Jak dodał, Polska – czego nie dokonał wcześniej żaden inny kraj na świecie – przyjęła w pojedynkę 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy. “Wcześniej przez cztery lata byłem ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Szwecji. I wiem, ze Szwedzi przyjęli milion uchodźców, ale stało się to w ciągu dwudziestu lat. A Polacy przyjęli półtora miliona uchodźców w ciągu 10 dni” – zauważył.
Ambasador USA zarysował też plany na najbliższą przyszłość, w tym udzielanie Polsce wsparcia w utrzymaniu uchodźców wojennych oraz współpracy przy zapobieganiu ewentualnym problemom, które w związku z trwającym kryzysem – jego zdaniem – “mogą się pojawić”. (PAP)

REKLAMA

2100307405 views

REKLAMA

REKLAMA

2100307638 views

REKLAMA

REKLAMA

2102104030 views

REKLAMA

2100307781 views

REKLAMA

2100307882 views

REKLAMA

2100307992 views