REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Aktywiści Greenpeace'u blokowali w Portland lodołamacz Shella

Aktywiści Greenpeace’u blokowali w Portland lodołamacz Shella

-

fot.Julio Munoz/EPA
fot.Julio Munoz/EPA

Amerykańska policja usunęła w czwartek z mostu w Portland, w stanie Oregon, aktywistów organizacji Greenpeace, którzy przez wiele godzin uniemożliwiali lodołamaczowi koncernu Shell wypłynięcie na morze. Firma zamierza wykorzystać statek do odwiertów w Arktyce.

Lodołamacz Fennica przypłynął do Portland na naprawę w ubiegłym tygodniu, ale gdy próbował stamtąd wypłynąć w czwartek uniemożliwiło mu to 13 aktywistów, którzy od środy byli podczepieni na linach do mostu, a także ekolodzy w ok. 50 kajakach. Statek musiał zawrócić.

Wieczorem lokalnego czasu niektórzy aktywiści zastosowali się do zaleceń policji i zeszli z mostu, a straż przybrzeżna utworzyła wąską ścieżkę, jaką Fennica mógł wypłynąć z portu pośród kajaków.

Siły bezpieczeństwa interweniowały kilka godzin po decyzji sędziego z Alaski, który orzekł, że za każdą godzinę blokowania statku ekolodzy będą musieli zapłacić po 2,5 tys. dolarów.

Rzecznik policji z Portland Pete Simpson poinformował, że zatrzymano pewną liczbę aktywistów, ale na razie nie podjęto decyzji, czy zostaną postawione im zarzuty.

Lodołamacz Fennica ma kluczowe znaczenie dla odwiertów koncernu Shell u północno-zachodnich wybrzeży Alaski. Chroni statki Shella przed lodem i transportuje sprzęt, który może zatamować tryskającą ropę – pisze agencja AP.

Ekolodzy apelowali do prezydenta Baracka Obamy, by cofnął Shellowi pozwolenie na próby poszukiwania i wydobywania w Arktyce ropy naftowej. Obawiają się, że mogą się one zakończyć katastrofą dla środowiska. Podkreślają, że wszelkie wycieki będą praktycznie niemożliwe do usunięcia ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Shell przekonuje natomiast, że będzie mógł usunąć 90-95 proc. wycieków.

Shell zamierza wrócić do Arktyki po raz pierwszy od 2012 roku, gdy platformy wiertnicze musiały opuścić wody Alaski po serii wypadków.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks