REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Aktywiści Greenpeace próbowali zablokować wypłynięcie platformy wiertniczej

Aktywiści Greenpeace próbowali zablokować wypłynięcie platformy wiertniczej

-

fot.Luis Tejido/EPA
fot.Luis Tejido/EPA

Aktywiści Greenpeace na kajakach próbowali w poniedziałek uniemożliwić platformie wiertniczej koncernu Shell wypłynięcie z portu w Seattle w USA. Firma chce ją wykorzystać do odwiertów w Arktyce czemu przeciwstawiają się ekolodzy.

REKLAMA

Działacze organizacji utworzyli przed platformą łuk z kajaków licząc, że uda im się zablokować jej dalszy rejs. Amerykański oddział Greenpeace poinformował, że podczas interwencji straży przybrzeżnej zatrzymano 13 demonstrantów. Zostaną oni ukarani za naruszenie strefy bezpieczeństwa wokół jednostki pływającej. Wśród zatrzymanych jest jeden z członków rady miasta Seattle, Mike O’Brien.

Ekolodzy obawiają się, że próby poszukiwania i wydobywania w Arktyce ropy naftowej mogą zakończyć się katastrofą dla środowiska. Podkreślają, że wszelkie wycieki będą praktycznie niemożliwe do usunięcia ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Shell przekonuje natomiast, że będzie mógł usunąć 90-95 proc. wszelkich wycieków.

Shell podjął decyzję o wysłaniu platformy mimo braku ostatecznej zgody władz USA na wznowienie prac wiertniczych. W 2012 roku obiekt musiał opuścić wody Alaski po serii wypadków. Koncern oskarżany jest także przez władze miasta Seattle o dokowanie platformy w lokalnym porcie bez odpowiednich zezwoleń. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks