REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Afganistan. Zabity w zamachu generał wojsk USA to gen. Harold Greene

Afganistan. Zabity w zamachu generał wojsk USA to gen. Harold Greene

-

Zabity we wtorek w szkole wojskowej pod Kabulem generał wojsk USA to gen. Harold J. Greene – poinformował przedstawiciel amerykańskich władz. Ubrany w mundur armii afgańskiej terrorysta zastrzelił generała i 14 innych żołnierzy sił międzynarodowych.

Greene, mający stopień generała dywizji, jest najwyższym rangą amerykańskim wojskowym, który poniósł śmierć w Afganistanie od początku zagranicznej interwencji zbrojnej w tym kraju w 2001 roku. Według dziennika “Washington Post” był zastępcą dowódcy odpowiadającego za zakup broni w kwaterze głównej amerykańskich sił zbrojnych.

REKLAMA

Rzecznik Pentagonu, kontradmirał John Kirby powiedział dziennikarzom, że w zamachu “wielu ludzi zostało poważnie rannych”, a napastnika zabito. Miejscem zamachu był prowadzony przez Brytyjczyków Uniwersytet Obrony Narodowej im. Marszałka Fahima w miejscowości Karga na zachód od Kabulu. Patronem uczelni jest zmarły wcześniej w bieżącym roku wiceprezydent Afganistanu, marszałek Mohammed Fahim.

Wśród rannych jest jeden generał niemiecki Michael Bartscher i dwóch generałów afgańskich. Bartscher, będący od kilku miesięcy doradcą afgańskiego ministerstwa obrony z ramienia kierowanych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF), nie jest w stanie zagrażającym życiu.

Ataku dokonano we wtorek rano, gdy w uczelni w Karga zgromadziła się większa liczba wyższej rangi oficerów ISAF w ramach – jak to określił Pentagon – rutynowej wizyty. Rzecznik afgańskiego ministerstwa obrony powiedział niemieckiemu tygodnikowi “Der Spiegel”, że dotąd nie jest jasne, czy zamachowiec był żołnierzem, czy też wykorzystał mundur do przedostania się na teren ośrodka. Według władz USA strzelał do swych ofiar z lekkiego karabinu maszynowego.

Jest to jeden z najpoważniejszych ataków na zagraniczny personel wojskowy, jakich dokonali afgańscy żołnierze lub przebrani w mundury terroryści od początku działalności ISAF. W ciągu ubiegłych dwóch lat w ośrodkach szkoleniowych znacznie zaostrzono środki bezpieczeństwa, ale nie zapobiegło to kolejnym zamachom. (PAP)

 

Zdjęcie: Zastrzelony w Afganistanie generał Harold Greene fot.US Army/Handout/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks