REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Admirał Harris: Hawaje potrzebują więcej pocisków przeciwlotniczych

Admirał Harris: Hawaje potrzebują więcej pocisków przeciwlotniczych

-

Admirał Harry Harris fot.Shawn Thew/EPA
Admirał Harry Harris fot.Shawn Thew/EPA

Admirał Harry Harris, Dowódca wojsk USA w rejonie Pacyfiku, powiedział w komisji Izby Reprezentantów ds. zbrojeń, że w odpowiedzi na zwiększone zagrożenie ze strony Korei Północnej Hawaje potrzebują więcej pocisków przeciwlotniczych.

REKLAMA

Harris uznał, że systemy obronne stanu Hawaje są wystarczające, ale że może się zdarzyć, iż któregoś dnia nie wystarczą.

Admirał dodał: „Nie podzielam pewności Komisji, że Korea Północna nie zaatakuje Korei Południowej bądź Japonii czy USA (…) gdy tylko będzie miała wystarczające możliwości”.

Harris uważa, że jest zapotrzebowanie na więcej sprzętu do przechwytywania rakiet.

Władze stanowe Hawajów rozpoczęły już przygotowywanie planu na wypadek ataku Korei Płn. Komitet Bezpieczeństwa Publicznego Hawajów wezwał stanową Agencję Obrony do naprawy setek bunkrów z czasów zimnej wojny. Zlecono także uzupełnienie tam zapasów wody, żywności i medykamentów.

Stanowy plan awaryjny nie był aktualizowany od lat 80. Komentarz admirała pojawił się krótko po tym, kiedy administracja prezydenta Donalda Trumpa wraz z senatorami obradowała przy drzwiach zamkniętych w sprawie Korei Płn. Jednym z dyskutowanych tematów były potencjalne możliwości nuklearne Korei Płn.

Sekretarz stanu Rex Tillerson przyznał, że nie powiodły się dotychczasowe wysiłki zmierzające do nakłonienia Pjongjangu, by wstrzymał program nuklearny oraz testy rakiety balistycznych.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

W czepku urodzeni

Wyborczy rekord?

Powrót ponaddźwiękowców

Złodzieje zwłok

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks