REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaACLU pozywa twórców programu przesłuchań CIA

ACLU pozywa twórców programu przesłuchań CIA

-

fot.Dennis Brack/EPA
fot.Dennis Brack/EPA

Amerykańska Unia Swobód Obywatelskich (ACLU) pozwała we wtorek dwóch byłych psychologów wojskowych, którzy za czasów prezydentury George’a W. Busha opracowali dla CIA metody przesłuchań i zarobili na tym miliony dolarów.

ACLU twierdzi, że pozwani – James Mitchell i Bruce Jessen – zachęcali CIA do „zaaprobowania tortur jako oficjalnej polityki”. Według tej organizacji „opracowali oni metody tortur i przeprowadzali nielegalne eksperymenty na więźniach CIA, by przetestować i udoskonalić ten program”.

REKLAMA

Pozew wniesiono do sądu federalnego w stanie Waszyngton w imieniu trzech amerykańskich więźniów – Gula Rahmana, Suleimana Abdullaha Salima i Mohameda Ahmeda Ben Souda. ACLU twierdzi, że Salim i Ben Soud doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz że Gul zmarł z powodu hipotermii.

Reuters zwraca uwagę, że w raporcie Senatu USA wskazano w ubiegłym roku, iż CIA zapłaciła 80 milionów dolarów firmie prowadzonej przez dwóch byłych psychologów sił powietrznych, którzy nie mieli doświadczenia w zakresie technik przesłuchań ani w zwalczaniu terroryzmu, a którzy rekomendowali podtapianie (waterboarding), bicie po twarzy i fikcyjne grzebanie żywcem wobec więźniów podejrzewanych o działalność terrorystyczną. W raporcie nie wymieniono nazwisk tych psychologów, ale – jak pisze Reuters – źródła wywiadowcze USA zidentyfikowały ich potem jako Mitchella i Jessena.

Według ACLU wśród metod, których Mitchell i Jessen użyli wobec wspomnianych trzech więźniów, było „rzucanie nimi o ścianę, wpychanie do skrzynek przypominających trumny, wystawianie na działanie ekstremalnych temperatur i ogłuszającej muzyki, głodzenie, stosowanie różnego rodzaju tortur z użyciem wody, pozbawianie całymi dniami snu, krępowanie w niewygodnych pozycjach w celu zadania bólu (…)”.

ACLU zarzuca pozwanym odpowiedzialność za zbrodnie wojenne, w tym za tortury i eksperymentowanie na ludziach bez ich zgody. Domaga się odszkodowań. CIA odmówiła komentarza.

W raporcie Senatu jest informacja, że w latach 2005-2009 CIA przekazała 80 proc. swego programu przesłuchań firmie Mitchell Jessen and Associates ze Spokane w stanie Waszyngton. Wskazano, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2103377316 views

REKLAMA

2103377549 views

REKLAMA

2105173940 views

REKLAMA

2103377691 views

REKLAMA

2103377791 views

REKLAMA

2103377900 views