0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Biden ogłosił wstrzymanie wycofywania żołnierzy z Niemiec

Prezydent Biden ogłosił wstrzymanie wycofywania żołnierzy z Niemiec

-

Prezydent Joe Biden ogłosił wstrzymanie częściowego wycofywania amerykańskich żołnierzy z Niemiec. Mówił o tym w wystąpieniu na temat polityki zagranicznej w  czwartek w Departamencie Stanu.

W czerwcu ubiegłego roku poprzedni prezydent Donald Trump ogłosił, że zamierza znacznie zmniejszyć liczbę amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech, chcąc zredukować ich liczbę o 12 tys. – do 25 tys. 5600 spośród nich miało trafić do innych państw NATO, w tym do Polski.

REKLAMA

Trump zamierzał wycofać z Niemiec część amerykańskich żołnierzy, bowiem uważał, że Berlin przeznacza zbyt mało środków na obronność. Najwięcej wojskowych miało zostać wycofanych z amerykańskich garnizonów w Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Nadrenii-Palatynacie.

Podczas konferencji  doradca prezydenta  Bidena  ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział też podjęcie przez Biały Dom decyzji o pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności “za jej destabilizujące” działania. “Uważamy, że zmuszenie Rosji do płacenia za konsekwencje jej działań będzie miało wpływ na zachowanie Moskwy w przyszłości” – podkreślił Sullivan.

“W przeciwieństwie do poprzedniej administracji, zamierzamy podejmować decyzje tak, aby Rosja była odpowiedzialna za wszystkie jej destabilizujące działania” – ostrzegł Sullivan.

Sullivan zdradził też, że Waszyngton rozważa wprowadzenie “ukierunkowanych sankcji” wobec armii birmańskiej w związku z poniedziałkowym zamachem stanu na cywilny rząd Aung San Suu Kyi. “Rozważamy nałożenie ukierunkowanych sankcji zarówno wobec osób fizycznych, jak i podmiotów kontrolowanych przez wojsko” – powiedział.

Według Sullivana Biden w czwartek ogłosi także zakończenie amerykańskiego wsparcia dla operacji zbrojnych przeciwko rebeliantom Huti w Jemenie, którzy mają zostać wciągnięci na amerykańską “listę organizacji terrorystycznych”. “Prezydent ogłosi koniec amerykańskiego wsparcia dla operacji ofensywnych w Jemenie” – zapowiedział doradca Bidena.

Sullivan tym samym potwierdził słowa sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena, który już wcześniej zapowiedział wycofanie poparcia Waszyngtonu dla koalicji wojskowej pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej, wspierającej militarnie rząd Jemenu w wojnie domowej przeciwko rebeliantom Huti.

Zakończenie amerykańskiego wsparcia w Jemenie ma dotyczyć głównie kontrowersyjnej sprzedaży “amunicji precyzyjnej” Arabii Saudyjskiej, która oskarżana jest o wiele omyłkowych ataków na cywilne cele w Jemenie. Sullivan zaznaczył, że Rijad został już poinformowany o planach Waszyngtonu. (PAP)

REKLAMA

2121778294 views

REKLAMA

REKLAMA

2121778314 views

REKLAMA

REKLAMA

2123574634 views

REKLAMA

2121778325 views

REKLAMA

2121778334 views

REKLAMA

2121778338 views