REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Politico: 5 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej w stolicy na senacki proces Trumpa

Politico: 5 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej w stolicy na senacki proces Trumpa

-

Zbliżający się proces w Senacie ws. impeachmentu byłego prezydenta Donalda Trumpa budzi obawy, czy w Waszyngtonie uda się zapewnić bezpieczeństwo; służby federalne zamierzają więc rozmieścić w stolicy na ten czas pięć tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej – poinformował portal Politico.

Siły te będą ochraniać Kapitol na wypadek gwałtownych demonstracji zbiegających się z procesem Trumpa w Senacie, który rozpocznie się w drugim tygodniu lutego. Do połowy marca na ulicach Dystryktu Kolumbii pozostać ma pięć tysięcy żołnierzy Gwardii Narodowej.

REKLAMA

2147483647 clicks

Stacjonujący w Waszyngtonie wojskowi twierdzą, że nie otrzymali dokładnych i wyczerpujących informacji na temat przedłużenia ich służby w stolicy – pisze Politico. Źródła w Gwardii utrzymują, że żołnierzom nie powiedziano o żadnym konkretnym zagrożeniu, ale władze federalne są zaniepokojone ewentualnymi niepokojami. Największym powodem do obaw pozostają skrajnie prawicowe bojówki.

Za jedną z kluczowych dat uznaje się 4 marca, kiedy to według części zwolenników teorii spiskowych QAnon Trump zostanie zaprzysiężony na urząd prezydencki po raz drugi.

Jeden z członków Gwardii, który przebywał na Bliskim Wschodzie, a teraz stacjonuje w Waszyngtonie, w rozmowie z Politico określił warunki panujące w stolicy jako “wyjątkowo trudne”.

Morale wśród żołnierzy jest niskie – ocenia portal. Wojskowi narzekają na konieczność stania na warcie godzinami w pełnym ekwipunku, z ograniczonym dostępem do żywności i wody, a potem na czekanie godzinami na transport do hoteli. Część z nich pierze ubrania w hotelowych zlewozmywakach, bo nie ma dostępu do pralni.

Niektórzy kupują z własnej kieszeni żywność, aby uzupełnić skąpe posiłki, które otrzymują. Nawet gotowe do spożycia dania są trudne do zdobycia ze względu na problemy logistyczne i transportowe.

Zdecydowana większość członków Gwardii nie jest pełnoetatowymi żołnierzami i wykonuje równolegle inne prace. Wielu z nich to strażacy czy pracownicy małych firm. Ich rodziny podczas pandemii zmagają się często z finansowymi problemami, a wyzwaniem jest opieka nad dziećmi, gdy szkoły są zamknięte. Dla wielu żołnierzy rozmieszczenie w Waszyngtonie oznacza kilkutygodniową utratę wyższych zarobków na cywilnych stanowiskach.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

REKLAMA

2131514820 views

REKLAMA

REKLAMA

2131514835 views

REKLAMA

REKLAMA

2133311155 views

REKLAMA

2131514845 views

REKLAMA

2131514848 views

REKLAMA

2131514852 views