REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Amerykanki deportowane z Bali po wpisach na Twitterze

Amerykanki deportowane z Bali po wpisach na Twitterze

-

Dwie amerykańskie turystki zostały deportowane i otrzymały półroczny zakaz wjazdu do Indonezji po serii wpisów, w których promowały e-booka z poradami, jak przeprowadzić się na wyspę Bali w czasie pandemii.

Kristen Gray, która przez ponad rok mieszkała w Indonezji wraz ze swoją partnerką, opublikowała na Twitterze historię swojej udanej przeprowadzki na tropikalną wyspę. Zachęcała też do kupna napisanego wspólnie poradnika dla osób, które chciałyby przenieść się tam w czasie trwającej pandemii.

REKLAMA

2147483647 clicks

Na obie kobiety spadła fala krytyki ze strony internautów, zaś miejscowe władze uznały, że Amerykanki złamały przepisy imigracyjne i odesłały je do USA.

28-letnia Gray napisała w serii publicznych tweetów, że zdecydowała się na przeprowadzkę na Bali po tym, jak w Stanach Zjednoczonych długo nie mogła znaleźć pracy. Na początku 2020 roku ona i jej partnerka Saundra Michelle Alexander kupiły bilety do Indonezji w jedną stronę, a po wybuchu pandemii Covid-19 postanowiły pozostać w azjatyckim kraju.

Turystka pracowała jako graficzka, a w mediach społecznościowych zachwalała luksusowy styl życia, na który było ją stać w Indonezji. Zachęcała także do kupna napisanego przez siebie e-booka, w którym doradzała, jak przeprowadzić się na Bali w czasie pandemii.

Opublikowane w ubiegły weekend wpisy wywołały jednak krytykę i dyskusję na temat przywilejów, jakimi cieszą się cudzoziemcy oraz modelu indonezyjskiej turystyki. Internauci z krajów Azji Południowo-Wschodniej oskarżyli Gray i Alexander o brak wrażliwości kulturowej, promowanie nieprawdziwego obrazu Indonezji, gentryfikacji i wykorzystywanie uprzywilejowanej pozycji relatywnie zamożnych osób z bogatego kraju do wygodnego życia i ignorowania prawa.

„Dlaczego Amerykanie myślą, że ich spokój ducha jest wart gentryfikacji całej wyspy, zepchnięcia miejscowych z ich ziemi i zmuszenia do wykonywania niskopłatnej pracy, gdy wszystko buduje się tu dla cudzoziemców – pytała jedna z użytkowniczek platformy blogowej, krytykując przy okazji przyjezdnych z Australii.

Niektórzy z internautów zaznaczali, że kobiety namawiały cudzoziemców do przylotów do kraju, który zamknął granice z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Indonezja jest najmocniej w regionie dotknięta pandemią Covid-19. Według oficjalnych danych w 270-milionowym archipelagu zanotowano 952 tys. zachorowań i blisko 30 tys. zgonów.

Kobiety, które podkreślały tolerancję obyczajową Balijczyków, spotkała także krytyka ze strony indonezyjskich mniejszości seksualnych. Osoby identyfikujące się ze społecznością LGBT zwracały uwagę, że choć homoseksualizm w większości Indonezji jest legalny, to osoby LGBT mierzą się z przemocą i prześladowaniami ze strony policji.

Ostatecznie władze Indonezji stwierdziły, że prowadzenie przez Gray i Alexander biznesu i sprzedaż poradnika naruszało warunki wizy turystycznej, na podstawie której Amerykanki przebywały na Bali.

Zanim kobiety odesłano do Los Angeles, bez możliwości powrotu przez 6 miesięcy, miejscowe media opublikowały ich wizerunki, bilety powrotne i paszporty. „Nie jestem winna, nie zostałam w kraju po terminie ważności wizy. Nie zarabiałam też w indonezyjskich rupiach w Indonezji. Opublikowałam wypowiedź na temat LGBT i jestem deportowana za LGBT” – powiedziała Gray miejscowym reporterom. Reprezentujący ją adwokat, Erwin Siregar, poinformował, że kobieta podtrzymuje, że jest niewinna, ale przeprasza, jeśli jej zachowanie uznano za obraźliwe.

Z Kuala Lumpur Tomasz Augustyniak (PAP)

REKLAMA

2131843479 views

REKLAMA

REKLAMA

2131843494 views

REKLAMA

REKLAMA

2133639814 views

REKLAMA

2131843504 views

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

REKLAMA

2131843507 views

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

REKLAMA

2131843511 views