REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka 4 Rosjan i Ukrainiec oskarżeni o gigantyczny spisek hakerski

4 Rosjan i Ukrainiec oskarżeni o gigantyczny spisek hakerski

-

Ukrainiec i czterech Rosjan zostało oskarżonych w czwartek w Newark o stworzenie organizacji hakerskiej; prokurator Paul Fishman określił ich działalność, polegającą na wykradaniu danych, jako największy spisek zaskarżony w historii USA. 

Klawiatura komputerowa fot. Maciej Chmiel/PAP/EPA
Klawiatura komputerowa fot. Maciej Chmiel/PAP/EPA

REKLAMA

Siatka hakerska włamywała się do systemów międzynarodowych korporacji i wykradała dane, sprzedała też numery co najmniej 160 mln kart kredytowych, powodując straty szacowane na wiele milionów dolarów.

Spółka hakerów działała od 2005 roku; do jej ofiar zaliczają się m.in: pozagiełdowy rynek akcji Nasdaq, firmy 7-Eleven, JCPenney, sieć supermarketów Hannaford Brothers, francuska sieć handlowa Carrefour i belgijski bank Dexia Bank Belgium.

Jeden z oskarżonych przebywa w Holandii, drugi stanie przed sądem w Newark, w stanie New Jersey w przyszłym tygodniu; miejsce pobytu pozostałych trzech nie zostało podane do wiadomości publicznej.

Dane, które wykradali hakerzy były na serwerach w New Jersey, Pensylwanii, Kalifornii, w stanie Illinois, na Łotwie, Bahamach, Ukrainie oraz w Panamie, Niemczech i Holandii.

(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks