REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaPrezydent Trump ogłosił 11 października dniem pamięci o generale Pułaskim

Prezydent Trump ogłosił 11 października dniem pamięci o generale Pułaskim

-

Obraz „Pułaski pod Savannah” Stanisława Batowskiego fot.arch. MPA

Prezydent USA Donald Trump ogłosił 11 października Dniem Pamięci o generale Kazimierzu Pułaskim i zachęcił Amerykanów, by z tej okazji upamiętnili wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju USA. W środę przypadła 238 rocznica śmierci generała.

Trump w swojej proklamacji wspomniał generała Pułaskiego jako polskiego imigranta, którego heroiczny wkład w wojnę o niepodległość Stanów Zjednoczonych pomógł ukształtować historię USA. Pułaski znany jest jako ojciec amerykańskiej kawalerii. Prezydent podkreślił, że generał jest doceniany na arenie międzynarodowej za walkę o niepodległość i wolność zarówno w Polsce, jak i w USA.

REKLAMA

Trump przypomniał, że Pułaski urodził się w rodzinie arystokratycznej, która walczyła o zachowanie wolnej, samorządnej Polski. Był uczestnikiem amerykańskiej wojny o niepodległość. Podczas bitwy pod Brandywine prowadził kawalerię USA i ocalił życie generała Jerzego Waszyngtona, za co otrzymał stopień generała brygady w armii kontynentalnej USA.

Prezydent cytuje fragment listu Pułaskiego do generała Waszyngtona: „Przybyłem tu, gdzie broni się wolności, by jej służyć, by dla niej żyć i umrzeć”. Trump podsumowuje, że generał całkowicie poświecił się walce o wolność Ameryki, został ranny w bitwie pod Savannah 9 października 1779 roku i zmarł niedługo później, płacąc najwyższą cenę za wolność swoich „adoptowanych rodaków amerykańskich”.

Trump wskazał, że obrona przez generała polsko-amerykańskich wartości takich jak wolność, praworządność i suwerenność narodu symbolizuje ścisłą więź pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską. „USA i Polska pomagały sobie w najtrudniejszych dla nich czasach, od amerykańskiej rewolucji po wyzwolenie od komunizmu. Dziś silne stosunki pomiędzy obu krajami, które zostały zapoczątkowane przez wspaniałe osoby, takie jak Pułaski, przynoszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa czy ekonomii, korzystną dla obu krajów”.

„Obecnie, ponad 200 lat od śmierci generała, ponad 9,5 mln Amerykanów ma polskie pochodzenie. Oni przypominają nam, że historia Polski, tak jak historia Ameryki, jest historią ludzi, którzy nigdy nie stracili nadziei, nigdy nie zostali złamani i nigdy nie zapomnieli, kim są” – powiedział Trump na zakończenie.

Tradycja proklamowania co roku 11 października Dniem Pamięci o generale Pułaskim została rozpoczęta w 1929 roku. W 2009 roku Kongres USA przyznał generałowi Pułaskiemu honorowe obywatelstwo USA; tylko osiem osób w historii Stanów Zjednoczonych otrzymało takie wyróżnienie.

Z Waszyngtonu Joanna Korycińska (PAP)

1 KOMENTARZ

  1. Niech kazdy mowi jak chce I co chce na temat Prezydenta Trumpa ale jedno trzeba mu przyznac ze jest on jednym z niewielu ktorzy w samych superlatywach wypowiadja sie o Polakach a zwlascza o Polsce I chyba rowniez jednym z niewielu Prezydentow USA ktorzy w koncu doceniaja I szanuja Polakow tych w Polsce jak tutaj Polakow -Amerykanow I przynajmniej zato mozna byc jako Polak/cy wdzieczny I wdzieczni bo gdyby np. wygrala H.Clinton obawiam sie ze juz by ingerowala w sprawy Polskie podobnie jak juz sie zaczal wypowiadac jej Maz Bill . Nie jestem zwolennikiem zadnej partii w Polsce dlatego ze tam od przeszlo 30 lat nie mieszkam ale napewno obserwuje przynajmniej w internecine I mediach co tam sie dzieje co nie zmienia faktu ze dzieki Trump-owi Polska jak nigdy dotad I to dzieki niemu postrzegana jest napewno I lepiej jako naprawde wazne Panstwo w Unii Europejskiej jak I na swiecie .

REKLAMA

2103173782 views

REKLAMA

2103174014 views

REKLAMA

2104970406 views

REKLAMA

2103174157 views

REKLAMA

2103174257 views

REKLAMA

2103174366 views