REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaMcMaster: w sprawie Korei Płn. brane są pod uwagę wszystkie opcje

McMaster: w sprawie Korei Płn. brane są pod uwagę wszystkie opcje

-

 

Generał H.R. McMaster
fot.Chief Mass Communication Specialist James E. Foehl/EPA

REKLAMA

Doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego generał H.R. McMaster powiedział w niedzielę w programie telewizji ABCNews, że brane są pod uwagę wszystkie opcje rozwiązania kryzysu z Korea Północną.

Zapytany czy dostrzegł jakiekolwiek sygnały wskazujące, że Korea Płn. zaprzestanie rozwijać swój program nuklearny, McMaster odpowiedział: “On (przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un) będzie musiał to zakończyć. Trump powiedział, że nie będzie tolerował reżimu zagrażającego USA i (amerykańskim) obywatelom bronią nuklearną”.

Prowadzący spytał czy oznacza to, że jeśli nie dojdzie do zaprzestania programu nuklearnego przez Koreę Płn. to USA zdecydują się na atak, na co McMaster odpowiedział: “Trump wyraził się na ten temat w sposób bardzo klarowny, brane są pod uwagę wszystkie opcje”.

Generał zasugerował w piątek na konferencji prasowej w Białym Domu, że istnieje możliwość interwencji militarnej w związku z działaniami Korei Płn. “A więc (informacja) dla tych, którzy mówili o braku opcji militarnej: jest opcja militarna” – powiedział McMaster, ale zaznaczył, że “nie jest to wyjście, z którego chcielibyśmy skorzystać”.

W czwartek władze Korei Płn. zagroziły, że użyją broni jądrowej, by – jak to ujęto – “zatopić” Japonię, a USA obrócić w “popiół i ciemność” za poparcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i nowych sankcji. W piątek Pjongjang przeprowadził drugą w ostatnich tygodniach próbę z rakietą balistyczną, która przeleciała nad Japonią, co oznacza, iż jest w stanie dosięgnąć pociskiem rakietowym amerykańską wyspę Guam.

W poniedziałek RB ONZ nałożyła na Koreę Płn. nowe sankcje, które są odpowiedzią na próbę nuklearną z 3 września. Przewidują one wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej, całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Joanna Korycińska (PAP)

REKLAMA

2128643705 views

REKLAMA

REKLAMA

2128643721 views

REKLAMA

REKLAMA

2130440041 views

REKLAMA

2128643731 views

REKLAMA

2128643735 views

REKLAMA

2128643739 views