REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Tillerson: działania Korei Północnej niebezpieczne dla całego świata

Tillerson: działania Korei Północnej niebezpieczne dla całego świata

-

fot.EFE/JEON HEON-KYUN/EPA

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył w piątek, że kontynuowanie testów rakietowych przez Koreę Północną zagraża całemu światu, a Waszyngton ściśle współpracuje z regionalnymi sojusznikami Japonią i Koreą Południową nad uporaniem się z tym problemem. To komentarz Tillersona po ostatniej próbie nuklearnej Korei Północnej. 

REKLAMA

“W Azji Wschodniej coraz bardziej agresywny i izolowany reżym północnokoreański zagraża demokracjom w Korei Południowej, Japonii i co więcej w ostatnim czasie rozszerzył te groźby na Stany Zjednoczone, stwarzając niebezpieczeństwo dla całego świata” – powiedział Tillerson w Waszyngtonie na zgromadzeniu międzyrządowej koalicji państw Wspólnota Demokracji.

“Spoglądamy najpierw na naszych regionalnych sojuszników Południową Koreę i Japonię. Pracując wraz z nimi oraz innymi demokratycznymi partnerami kontynuujemy budowanie konsensusu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ dla stworzenia zjednoczonego międzynarodowego frontu, który wzmocni nasze wartości i będzie dążył do uczynienia nas bardziej bezpiecznymi” – dodał sekretarz stanu.

Według przedstawicieli władz japońskich i południowokoreańskich, wystrzelona przez Koreę Północną w piątek rano czasu lokalnego (w czwartek późnym wieczorem czasu polskiego) rakieta balistyczna przeleciała nad japońską wyspą Hokkaido i po przebyciu około 3700 kilometrów spadła do Oceanu Spokojnego. Lot pocisku trwał około 19 minut, a pokonany przez niego dystans pozwalałby na dotarcie do amerykańskiej wyspy Guam.

Wydarzenie to dodatkowo wzmogło napięcie w regionie po podziemnym zdetonowaniu w Korei Północnej 3 września potężnego ładunku nuklearnego. Amerykańskie źródła wywiadowcze oceniły, że wybuch ten miał moc 140 kiloton trotylu czyli dziewięciokrotnie większą niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę.(PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks