REKLAMA

2131666519 views

REKLAMA

2131666518 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaReuters: Korea Płn. jest w stanie sama produkować silniki rakietowe

Reuters: Korea Płn. jest w stanie sama produkować silniki rakietowe

-

Próba rakietowa Korei Płn. EPA/KCNA SOUTH KOREA OUT

Korea Północna najpewniej jest w stanie produkować silniki rakietowe i dane wywiadowcze sugerują, że nie jest uzależniona od importu tego sprzętu – powiedzieli przedstawiciele amerykańskiego wywiadu, cytowani we wtorek przez agencję Reutera.

REKLAMA

“Nasze dane wywiadowcze sugerują, że Korea Północna nie jest uzależniona od importu silników” – powiedział przedstawiciel wywiadu USA. “Oceniamy, że jest zdolna sama produkować silniki” – dodał.

Jego wypowiedź podważa poniedziałkowe doniesienia dziennika “New York Times”. Napisał on, że dwie dokonane w lipcu udane próby północnokoreańskich pocisków balistycznych o teoretycznie międzykontynentalnym zasięgu były możliwe prawdopodobnie dzięki czarnorynkowym zakupom silników rakietowych, pochodzących zapewne z fabryki na Ukrainie. Gazeta powołała się na analizę londyńskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) oraz na tajne oceny amerykańskich agencji wywiadowczych.

Jak już wcześniej podawały media, na zdjęciach z wizytacji północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una w ośrodku rakietowym widać poddawany statycznej próbie ciągu silnik, który według południowokoreańskich źródeł wywiadowczych może być adaptacją produkowanego seryjnie od połowy lat 60. radzieckiego silnika rakietowego RD-250.

“NYT” napisał, że rządowe instancje śledcze i eksperci skupiają swe dochodzenia na zakładach rakietowych Jużmasz (ukr. Piwdenmasz) w mieście Dniepr na wschodzie Ukrainy, gdzie wytwarzano między innymi pociski SS-18. W ubiegłym miesiącu Jużmasz zaprzeczył doniesieniom, jakoby walcząc o przeżycie sprzedawał swe rozwiązania techniczne za granicę, w szczególności do Chin.

Inny przedstawiciel amerykańskiego wywiadu cytowany przez Reutera ocenił, że budową zmodyfikowanych wersji silników rakietowych RD-250 mogą się zajmować zagraniczni naukowcy rekrutowani przez Koreę Północną lub Północni Koreańczycy wykształceni np. w Rosji.

Analizę IISS odrzucili też niektórzy czołowi niezależni eksperci zajmujący się bronią jądrową. Ten raport “jest całkowicie błędny” – powiedział Jeffrey Lewis z Middlebury Institute of International Studies w Monterey (MIIS). Podkreślił, że jego zespół badawczy także analizował zdjęcia wykorzystane w badaniu IISS i doszedł do wniosku, że silniki z północnokoreańskich pocisków balistycznych o teoretycznie międzykontynentalnym zasięgu zostały zbudowane na terenie Korei Północnej. (PAP)

REKLAMA

2126719410 views

REKLAMA

REKLAMA

2126719427 views

REKLAMA

REKLAMA

2128515747 views

REKLAMA

2126719437 views

REKLAMA

2126719441 views

REKLAMA

2126719445 views