REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka Amerykański student uwolniony przez Koreę Północną jest w śpiączce

Amerykański student uwolniony przez Koreę Północną jest w śpiączce

-

Otto Frederick Warmbier podczas aresztowania fot.KCNA/Handout/EPA

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson poinformował we wtorek, że Korea Północna uwolniła 22-letniego amerykańskiego studenta Otto Warmbiera, który odbywał karę 15 lat ciężkich robót za usiłowanie kradzieży transparentu propagandowego. Rodzina uwolnionego oświadczyła, że jest w śpiączce.

REKLAMA

Cytowany przez agencję Associated Press Tillerson powiedział, że Warmbier jest w drodze do Stanów Zjednoczonych, gdzie spotka się z rodziną. Według Tillersona Departament Stanu, na polecenie prezydenta Donalda Trumpa, doprowadził do uwolnienia studenta. Rodzina Warmbiera stwierdziła, że od około roku jest w śpiączce w rezultacie botulizmu.

“Chcemy, aby świat dowiedział się, jak brutalnie my oraz nasz syn zostaliśmy potraktowani i sterroryzowani przez północnokoreański reżim” – zaznaczyli w oświadczeniu Fred i Cindy Warmbierowie. Poinformowali, że zaledwie tydzień temu dowiedzieli się o tym, że ich syn pogrążony jest w śpiączce od marca 2016 roku. Jednocześnie wyrazili zadowolenie, że będzie w końcu przebywał z “tymi, którzy go kochają”.

Szef dyplomacji dodał, że jego resort kontynuuje rozmowy dotyczące wypuszczenia na wolność trzech innych obywateli USA przetrzymywanych w Korei Północnej.

O uwolnieniu Warmbiera poinformowano w czasie, gdy w Korei Północnej, po raz kolejny, przebywa były gwiazdor amerykańskiej koszykówki Dennis Rodman. Przed odlotem z Pekinu powiedział, że będzie “starał się uchylić drzwi” do tego kraju.

22-letni Warmbier jest studentem Uniwersytetu Virginia. Został aresztowany w Korei Północnej w styczniu ubiegłego roku i skazany w marcu 2016 roku przez tamtejszy sąd na 15 lat ciężkich robót za usiłowanie kradzieży transparentu propagandowego. (PAP)

3 KOMENTARZE

REKLAMA

Poprzedni artykułUpalnie, ale niezdrowo
Następny artykułOszustwo „na FBI”

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks