REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka 20. dzień protestów przeciw brutalności policji w Nowym Jorku

20. dzień protestów przeciw brutalności policji w Nowym Jorku

-

W Nowym Jorku, w tym na Manhattanie i Brooklynie, zgromadzili się we wtorek, 20. dzień z rzędu, uczestnicy manifestacji przeciw brutalności policji i niesprawiedliwości na tle rasowym. W Harlemie odkryto umocowaną na drzewie pętlę przypominającą szubieniczny węzeł.

Zdaniem przytaczanych przez nowojorskie media opinii demonstrantów wprowadzona w stanie Nowy Jork reforma policji stanowi postęp, ale nie spełnia ich głównego postulatu, jakim jest ograniczenie budżetu nowojorskiej policji (NYPD) oraz przeznaczenie tych funduszy na usługi dla społeczności i młodzieży.

„Nie chcę, aby odwracało to naszą uwagę od większej sprawy, jaką jest skuteczny dialog. Będą mówić o przejrzystości, statystykach i danych demograficznych, co jest świetne, jest częścią tego projektu legislacyjnego, ale chcemy ograniczenia funduszy (ang. defund) policji i zainwestowania pieniędzy w nasze społeczności, w edukację, w zdrowie psychiczne i opiekę zdrowotną” – mówił w telewizji CBS uczestnik protestów Luis Galilei.

REKLAMA

2147483647 clicks

W Ameryce trwa debata na temat znaczenia określenia „defund” w kontekście protestów. Jedni uważają, że chodzi o zredukowanie funduszy, inni traktują to wręcz jako żądanie zlikwidowania policji, co wywołuje sprzeciw nawet wśród części sympatyków manifestacji.

We wtorek burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio w trakcie codziennego briefingu zapowiedział obcięcie w ciągu dwóch tygodni części funduszy NYPD. Zostaną skierowane na sfinansowanie usług społecznych i usług dla młodzieży.

Wcześniej jeden z rozmówców PAP podkreślił, że słabością obecnego ruchu protestów w USA jest brak przywódców. W rezultacie nie ma kto podjąć negocjacji i wyartykułować żądań bezpośrednio w rozmowach z politykami i np. uzależniać zawieszenie demonstracji od spełnienia ich postulatów.

Fulton Street na Brooklynie fot. JUSTIN LANE/EPA-EFE/Shutterstock

W Nowym Jorku protesty, na skalę ocenianą jako mniejsza niż w minionych tygodniach, przejawiały się we wtorek nie tylko wiecami i marszami. W dwóch parkach – Carl Schurz Park oraz McCarren Park – zaplanowano wieczorne i nocne czuwania poświęcone ofiarom brutalności policji.

Tymczasem w Marcus Garvey Park, w Harlemie, odkryto zwisającą z drzewa pętlę przypominającą szubienicę. Sprawą zajęła się zaalarmowana jednostka NYPD ds. przestępstw z nienawiści.

„Jestem oburzony niedawnym odkryciem pętli – symbolem nienawiści i złą ikoną rasistowskiej przeszłości naszego narodu” – skomentował gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo.

Powodami, dla których na Brooklynie przyciąga tłumy demonstrantów przestrzeń przed salą sportowo-widowiskową Barclays Center, zlokalizowaną na skrzyżowaniu dwóch największych ulic na Brooklynie, czyli w najbardziej zaludnionej dzielnicy miasta, zainteresował się „New York Times”.

Gazeta przypomina manifestacje przeciwników budowy obiektu otwartego w 2012 roku. Uważali, że niszczy społeczność oraz jest symbolem gentryfikacji i przesiedleń mieszkańców. Nazywali gmach prezentem od stanu dla potężnego prywatnego dewelopera.

Obecnie plac przed Barclays Center stał się synonimem protestu. Tam zaczyna się, kończy lub tamtędy przechodzi niemal każdy marsz w dzielnicy. Przy Barclays Center gromadził się w czasie trwania godziny policyjnej tłum planujący dołączyć do demonstracji na Manhattanie. W ostatnich dniach protesty przybrały też, zauważył dziennik, formę koncertów, czuwania przy świecach, modłów muzułmańskich oraz publicznych projektów artystycznych.

„Patrzę przez okno i czuję się spięta” – oceniła mieszkająca obok obiektu cytowana przez „NYT” Teresa Solomita. Dodała, że jednocześnie pozwala jej to obserwować historyczny moment. „Ludzie rozmawiają i może świat usłyszy” – konkludowała.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

REKLAMA

2131856081 views

REKLAMA

REKLAMA

2131856096 views

REKLAMA

REKLAMA

2133652416 views

REKLAMA

2131856106 views

Emilia Plewa

Alexandra Sankowska

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

REKLAMA

2131856109 views

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

Patrycja Szot

Emilia Jodlowska

Ania Wilkowski

REKLAMA

2131856113 views