REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaMasowa strzelanina w szkole w Teksasie (PODCAST)

Masowa strzelanina w szkole w Teksasie (PODCAST)

-

Sprawca strzelaniny w szkole podstawowej w mieście Uvalde w Teksasie, w której zginęło 21 osób, kupił dwie sztuki broni z okazji swoich 18 urodzin, które świętował w maju tego roku – poinformowała w środę amerykańska stacja telewizyjna NBC 5.

O kolejnej masowej strzelaninie w amerykańskiej szkole rozmawiamy z Katarzyną Pilewicz, doktor psychologii i specjalistą od uzależnień. Podcast „Dziennika Związkowego” powstaje we współpracy z radiem WPNA 103.1 FMRozmawia Joanna Trzos.

REKLAMA

W wyniku wtorkowej strzelaniny zginęło 21 osób – 19 dzieci w wieku od 7 do 10 lat oraz dwoje dorosłych – nauczyciele. Zastrzelony przez policjantów Salvador Ramos był prawdopodobnie byłym uczniem liceum w Uvalde.

Na razie nie jest znany motyw jego działania, wiadomo tylko, że przed szkołą porzucił swój samochód i wszedł do budynku z pistoletem oraz prawdopodobnie z karabinem.

Jak pisze AP Romas został zabity przez agenta straży granicznej, który wbiegł do szkoły, gdy usłyszał strzały. Funkcjonariusz w wymianie ognia został ranny, ale wyszedł z budynku o własnych siłach i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Szef miejscowej policji Pete Arredondo powiedział, że napastnik działał sam.

Według NBC 5 funkcjonariusze teksańskiej policji analizują obecnie kontro na Instagramie, na którym widać broń przypominającą tę, której użyto w ataku, by sprawdzić, czy jest ono powiązane z napastnikiem. Wcześniej informowano, że Romas wszedł do szkoły z pistoletem i karabinem. Również senator stanowy Teksasu Rolanda Gutierrez przyznał, że napastnik kupił broń legalnie, gdy skończył 18 lat.

Ruben Flores, 41-letni sąsiad, w którego domu Ramos spędził znaczną część swojego dzieciństwa, poinformował, że wraz z dorastaniem w domu chłopaka pojawiało się coraz więcej problemów. Według sąsiada coraz poważniejsze kłótnie pomiędzy nastolatkiem i jego matką skutkowały wizytami policji, a w końcu doprowadziły do tego, że Ramos przeprowadził się do swojej babci. Policja podała, że przed strzelaniną mężczyzna postrzelił także swoją babcie.

Odnosząc się do masakry, prezydent Joe Biden wezwał we wtorek Kongres do wprowadzenia ograniczeń w dostępnie do broni palnej. „Jako naród musimy zapytać: kiedy, na miłość boską, przeciwstawimy się lobby broni palnej?” – mówił w emocjonalnym wystąpieniu Biden.

„Teksańczycy w całym stanie opłakują ofiary tej bezsensownej zbrodni i społeczność Uvalde – powiedział Abbott – (…) Wzywamy wszystkich Teksańczyków do zjednoczenia się, aby okazać nasze niezachwiane wsparcie wszystkim cierpiącym” – mówił Abbott.

Organizacja non-profit Archiwum Przemocy z Bronią (GVA) naliczyła do połowy maja w Ameryce co najmniej 215 strzelanin, zdefiniowanych jako takie, w których zginęły lub zostały ranne cztery lub więcej osób. W dziewięciu było cztery lub więcej ofiar śmiertelnych.

Agencja AP przypomina, że była to najbardziej śmiertelna strzelanina w szkole podstawowej od wydarzeń w Newtown w stanie Connecticut prawie dziesięć lat temu, gdy napastnik zastrzelił 26 osób, w tym 20 dzieci w wieku 6 i 7 lat i 6 dorosłych członków personelu,

W Uvalde mieszka około 16 000 osób, miasto jest siedzibą rządu hrabstwa Uvalde. Znajduje się około 120 kilometrów od granicy z Meksykiem. Szkoła Robb Elementary znajduje się w dzielnicy, zabudowanej głównie skromnymi domami. (tos, PAP)

REKLAMA

2107256400 views

REKLAMA

2107256631 views

REKLAMA

2109053022 views

REKLAMA

2107256772 views

REKLAMA

2107256871 views

REKLAMA

2107256979 views