REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Ameryka 17 lipca b. prokurator specjalny Robert Mueller będzie zeznawał w Kongresie

17 lipca b. prokurator specjalny Robert Mueller będzie zeznawał w Kongresie

-

Robert Mueller, który jako prokurator specjalny prowadził dochodzenie ws. rosyjskiej ingerencji w wybory prezydenckie w USA w 2016 r., 17 lipca będzie zeznawać w Kongresie – poinformowali we wtorek szefowi komisji sprawiedliwości i wywiadu Izby Reprezentantów, Demokraci Jerry Nadler i Adam Schiff.

Donald Trump, który wcześniej nazywał śledztwo prokuratora specjalnego “polowaniem na czarownice”, napisał we wtorek wieczorem czasu lokalnego na Twitterze, odnosząc się do zapowiadanego wystąpienie Muellera w Kongresie, że to “nękanie prezydenta”. Wcześniej Trump zarzucał także Muellerowi, że działał z politycznej inspiracji Demokratów.

REKLAMA

Demokraci nie kryją zadowolenia, że Mueller zgodził się zeznawać podczas publicznego posiedzenia komisji sprawiedliwości i komisji wywiadu Izby Reprezentantów, w której większość ma Partia Demokratyczna.

“Cieszymy się, tak jak wszyscy Amerykanie, że złoży on swoje zeznania” – napisali we wspólnym oświadczeniu demokratyczni szefowie komisji sprawiedliwości i wywiadu, Jerry Nadler i Adam Schiff.

Przez blisko dwa lata zespół prokuratora specjalnego Roberta Muellera, byłego szefa FBI, badał sprawę ingerencji Rosjan w wybory i kontaktów ludzi z otoczenia Donalda Trumpa z przedstawicielami Kremla, a równolegle sprawdzał, czy prezydent nie usiłuje blokować działania wymiaru sprawiedliwości.

Pod koniec marca Mueller przedłożył raport ze swego śledztwa prokuratorowi generalnemu Williamowi Barrowi; zredagowaną i skróconą wersję dokumentu opublikowano 18 kwietnia.

Raport nie zarzuca prezydentowi popełnienia przestępstwa polegającego na utrudnianiu działań wymiaru sprawiedliwości, nie pada jednak jednoznaczne stwierdzenie, iż Trump tego nie robił.

W swym raporcie Mueller opisał wiele kontaktów między Moskwą a sztabem wyborczym Donalda Trumpa, ale doszedł do wniosku, że nie ma „wystarczających dowodów” na jakąkolwiek zmowę.

Pod koniec maja Robert Mueller po raz pierwszy skomentował swoje dochodzenie.

“Raport jest moim świadectwem. Nie dostarczę w wystąpieniu przed Kongresem żadnej informacji ponad to, co jest już upublicznione” – podkreślił wówczas.

Komisje Izby Reprezentantów badające aferę Russiagate domagały się, by Mueller zeznawał z Kongresie. Trump oznajmił, że nie dopuści do składania zeznań ani przez Muellera, ani przez byłych członków jego administracji znających szczegóły śledztwa prokuratora specjalnego. (PAP)

fot.JIM LO SCALZO/EPA-EFE/REX/Shutterstock

7 KOMENTARZE

 1. Czy ktoś z tych bardzo mądrych ludzi, którzy zmusili Muellera do składania zeznań liczy, że powie on coś więcej niż napisał w swoim raporcie? Może liczą na oświadczenie, że Trump zmusił go do nie zamieszczenia w raporcie kompromitujących go materiałów? Każdy taki ewentualny przypadek będzie kompromitacją Roberta Muellera i jego zupełnym ośmieszeniem.

  • ?????????????????
   Stefan zapomniales dodac, ze w polonijnych mediach dziala jeden z najwiekszych troli, hipokryta i rasista ktory pierze mozgi naszym rodakom Marek Rzepkowski.

 2. Co się dzieje? Stacja NBC miała techniczne problemy z przeprowadzeniem wczorajszej debataty demokratycznych kandydatów na prezydenta. Moim skromnym zdaniem to robota Rosjan, którzy tak wcześnie rozpoczęli działania na rzecz ponownego wyboru Trumpa na prezydenta. Nikt inny tego nie mógł dokonać i napewno Trump ich do tego namówił. Bardzo dziwne, że strona internetowa DZ nie zamieszcza informacji na ten temat. Myślę, że pan Andrzej Heyduk wszystko właściwie wyjaśni w swoim kolejnym komentarzu. Demokraci powinni zarządać powrotu do pracy prokuratora Muellera, aby ustawicznie badał przebieg kampanii wyborczej i jaki wpływ mają Rosjanie na cały przebieg wyborów.

  • A ja mam tylko takie pytanie do pana dosmucacz i mam nadzieje na odpowiedz.
   Prosze mi odpowiedziec co partia republikanska zrobila dobrze dla naszego kraju od 1986 roku?
   Wtedy wlasnie przyjechalam do USA. Z mojej obserwacji wynika, gdy prezydentem jest republikanin to wtedy ten kraj popada w dlugi.To jest tylko moje skromne spostrzezenie .

 3. Po kazdym republikanskim prezydencie jest recasja byla po Reaganie ktory obnizyl podatki I zadluzyl kraj Stary Busch nic nie naprawil bo zastosowal ta sama recepte obnizke podatkow zwiekszenie wydatkow Clinton wyprowadzil gospodarke na dobre tory chociarz podniosl podatki obciol deficyt pod koniec byl na plusie Wykonczyli go bo lubial panienki Busch mlody ta sama receptura ciecie podatkow zwiekszenie wydatkow dwie wojny o rope efekt znamy Obama dostal w prezencie najwieksze gowno w historii wyprowadzil ameryke z dzury Trum dostal gospodarke idealna po 4 latach bedzie wrakiem obnizka podatkow dla miliarderow Najwiekszy deficyt w historii to recepta na upadek Republikanie pompoja balon byleby do wyborow ciecia podatkow kazdy lubi tyle ze to wszysktko na kredyt na krotka mete jest korzystne To tak jak z kims kto dostanie nowa karte kredytowa i nie umie sie z nia obchodzic

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks