REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmeryka150 lat polskiej parafii na Manhattanie

150 lat polskiej parafii na Manhattanie

-

W niedzielę rozpoczynają się uroczystości jubileuszowe 150-lecia najstarszej na Manhattanie polskiej parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jedną z tamtejszych parafianek była Helena Modrzejewska.

Obchody rocznicowe zainauguruje msza święta, którą odprawi prowincjał zakonu Paulinów w Amerykańskiej Częstochowie o. Tadeusz Lizińczyk. Proboszcz parafii o. Karol Jarząbek powiedział PAP, że jubileuszowe wydarzenia mają służyć też integracji grup parafialnych.

REKLAMA

“Rozpoczęcie jubileuszu ma specyficzny wyraz. Z tej okazji sprowadziliśmy kopię obrazu jasnogórskiego. (…) Będzie peregrynował później po polonijnych parafiach” – mówił proboszcz.

Jak wyjaśnił, będzie się to odbywać na wzór peregrynacji obrazu za czasów bł. Stefana kardynała Wyszyńskiego, aby Polaków duchowo zjednoczyć i żeby mieli w trudnych czasach punkt odniesienia. Była nim Matka Boża, Maryja Królowa Polski.

Według o. Jarząbka, główne wydarzenie jubileuszowe jest planowana w maju przyszłego roku z okazji uroczystości św. Stanisława. Kancelaria nowojorskiego kardynała Timothy’ego Dolana, potwierdziła jego przybycie.

Na początku czerwca przewidziany jest jednodniowy polonijny festiwal uliczny promujący “polskość, wiarę i nasz kościół, który jest obecnie jedyną polską świątynią na Manhattanie” – zaznaczył proboszcz.

“Festiwal z udziałem zespołów artystycznych z Polski będzie adresowany także do Amerykanów, by uświadomić im, że istnieje taki kościół i że na Manhattanie są Polacy. Wydarzenie będzie miało ewangelizacyjny charakter” – wyjaśnił.

“95 proc. duszpasterstwa jest skoncentrowane wokół grup polonijnych i Polaków w metropolii nowojorskiej. Staramy się przeprowadzać różne wydarzenia. Np. 1 sierpnia miała miejsca uroczysta msza upamiętniająca wybuch Powstania Warszawskiego z udziałem harcerzy kultywujących tradycję Szarych Szeregów” – mówi o. Jarząbek.

Wspominając o 12 różnych grupach parafialnych wymienił m.in. polską szkołę dokształcającą liczącą 107 lat, która po przyjściu oo. Paulinów przybrała 27 lat temu imię o. Augustyna Kordeckiego. Działa tam Katolicki Klub Dyskusyjny im. św. Jana Pawła II.

Do nowszych proboszcz zaliczył grupę neokatechumenalną skierowaną do Amerykanów i innych społeczności etnicznych oraz Wspólnotę Dobrego Samarytanina świadcząca posługi charytatywne także dla chorych dzieci przybywających z Polski. Po wybudowaniu sierocińca w Tanzanii uczestniczy ona w wznoszeniu kolejnego takiego ośrodka w Ugandzie.

Parafia powstała w roku 1872. Obecna lokalizacja na Manhattanie przy 7. Ulicy jest trzecią z kolei.

“Jedną z naszych parafianek była Helena Modrzejewska, a przychodził tam prawdopodobnie przyjaźniący się z nią Henryk Sienkiewicz. W nabożeństwach uczestniczył też Ignacy Paderewski czy gen. Tadeusz Bór-Komorowski” – podkreślił w rozmowie z PAP proboszcz Jarząbek.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski(PAP)

REKLAMA

2118769632 views

REKLAMA

REKLAMA

2118769734 views

REKLAMA

REKLAMA

2120566090 views

REKLAMA

2118769810 views

REKLAMA

2118769872 views

REKLAMA

2118769930 views