REKLAMA

2132174501 views

REKLAMA

2132174500 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Nauka, która nie idzie w las

-

Aktualizujesz swój program w komputerze, a jak często aktualizujesz swoją wiedzę i umiejętności?

Wielu z nas szkoły ma już za sobą. Wykonujemy codzienne, rutynowe czynności z przeświadczeniem, że umiemy już wiele. Niektórzy podają w wątpliwość, po co się dalej uczyć. No właśnie, po co i jak długo warto się uczyć?

REKLAMA

Kiedyś w kawiarni na serwetce wypisałem zawody, w których pracowałem w swoim życiu w różnym czasie i różnych miejscach na świecie. Lista liczyła 18 pozycji. Każdy z tych epizodów czegoś mnie nauczył w życiu. Wiem, że czeka mnie jeszcze wiele doświadczeń i sytuacji, które mnie zaskoczą i czegoś nauczą lub skłonią do zgłębiania wiedzy w danej dziedzinie.

Zacznijmy od tego, jak uczyć i pomagać w rozwoju swoim najbliższym. Powinniśmy więcej korzystać z naszych uszu i oczu niż z naszych ust. Oczywiście nauczyciel zawsze dużo mówi, bo taka jest jego rola, ale jeśli nie widzi i nie słyszy, jak na jego działania reagują inni, to tylko bezrefleksyjnie przekazuje to, co wie i nic po za tym.

Jeśli chcesz przekazać drugiej osobie swoje racje i zasady za wszelką cenę i nie potrafisz w spokoju wysłuchać i omówić jej argumentów, to twoje „racje” będą tylko dźwiękami, które rozmówca usłyszy, ale których nie będzie chciał wziąć pod uwagę. Co zatem należy zrobić? Pamiętaj jedno: jeśli się boisz, w czasie nauki czy prostej rozmowy jest zła atmosfera, to twój mózg karze ci uciekać i nie chce się uczyć. Zatem jeśli rozmówca nie czuje się z tobą dobrze, to nie będzie cię słuchał.

Dowodem na to jest np. lęk przed egzaminem i sam egzamin. Obawa, że uczeń nie zda egzaminu sprawia, że czasem zapomina wszystko, czego się nauczył. Strach zamyka dostęp do tej części mózgu, gdzie jest wiedza i jedyne, na czym się skupia, to przetrwanie. Groźnie wyglądająca komisja, obawa przed pretensją innych – wywołują lęk. W takiej chwili mózg „nie myśli”, lecz skupia się na ucieczce. To pierwotna umiejętność, dzięki której żyjemy.

Jak możesz tę wiedzę wykorzystać w codziennym życiu? Przede wszystkim pamiętaj, że jesteś jedyny w swoimi rodzaju (to jest w tobie wspaniałe) i daj innym prawo do bycia sobą, nie próbując ich pouczać, jeśli o to nie proszą. Naucz się bycia cierpliwym i wyrozumiałym. Powtarzając sobie często w myślach, że pozwalasz innym być tymi, kim są, uczysz się tolerancji.

Oto przykład: jesteś właścicielem kawiarni i wchodzi klientka, która używa zwrotu „fakt autentyczny”. Jako osoba wykształcona wiesz, że to rażący błąd językowy, który działa na ciebie jak płachta na byka. W tej sytuacji możesz się wewnętrznie oburzyć, negatywnie nastawić do klienta i w konsekwencji to ty najwięcej stracisz. Nie zbudujesz relacji z klientem, nie polubi on twojego miejsca, nie poleci go innym. Wiedząc, że warto uczyć się całe życie, spojrzysz na to z uśmiechem w duszy i nie wpłynie to na twój stan emocjonalny.

Albo inny przykład: chcesz namówić partnerkę do zmiany koloru ubrania, choć wiesz, że lubi tylko jeden kolor. Co możesz zrobić? Mając wiedzę na temat budowania dobrej atmosfery zaczniesz rozmowę w taki sposób, że partnerka nie poczuje się osaczona, nie będzie mieć pretensji i razem osiągniecie sukces. To może potrwać jakiś czas, ale pamiętaj, że każdy z nas uczy się po swojemu.

Piszę o zdobywaniu wiedzy w zakresie umiejętności bycia z ludźmi, bo to wspaniała i niekończąca się nauka. Jako partner, rodzic, właściciel firmy, nauczyciel, lekarz itd. bez aktualizacji wiedzy nie masz szansy na rozwój. Ta wiedza buduje dobre relacje, które z kolei budują twoje codzienne szczęście.

Jak uczyć się nowych umiejętności? Zwróć uwagę, jak uczysz się, kiedy rozwijasz swoją pasję. Poświęcasz jej wiele wolnego czasu, szukasz innych ludzi, którzy coś wiedzą. Czytasz książki lub oglądasz filmy na ten temat, rozmawiasz z ludźmi. Tak właśnie się uczysz – czasem bez codziennego, oficjalnego nauczyciela. Zależy ci na tym, chcesz się dobrze czuć. Jeśli sam uznasz, że chcesz się uczyć, jak żyć lepiej, więcej zarabiać, dawać szczęście najbliższym, to zaczniesz szukać sposobów, aby to realizować, tak jak szukasz dróg rozwoju swojej pasji. Możesz ograniczyć czas przed telewizorem na rzecz czytania książek, spacerów z rodziną czy spotkania z bliskimi. Możesz zacząć więcej słuchać niż mówić. Możesz napisać do mnie, a otrzymasz bezpłatną konsultację.

Proces nauki to proces zmiany starych poglądów na nowe. Jestem pewien, że każdy z nas jest zarówno nauczycielem, jak i uczniem. Moje dzieci wiele mnie nauczyły. Ja przekazuję innym swoje doświadczenie, ale również z nich czerpię. Aktualizujesz swój program w komputerze, a jak często aktualizujesz swoją wiedzę i umiejętności? Przypomnij sobie, jak nowa wiedza wpływała na twoje życie. Świat pędzi dziś do przodu tak szybko jak nigdy przedtem. Wiedza jest łatwo dostępna i wystarczy sięgnąć po nią i być wśród ludzi, którzy chcą się rozwijać. Szukaj takich miejsc. Bądź wytrwały i odrzuć uczucie strachu przed zmianą. Zgadzam się z twierdzeniem Alberta Einsteina, że „jeśli przestajesz się uczyć , zaczynasz umierać”.

Życzę miłej zabawy i nauki w codziennym życiu.

Jacek Galus

trener rozwoju osobistego, w USA certyfikowany przez The Society of Neuro-Linguistic Programming™. Tytuł trenera biznesu uzyskał na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Współpracował z wieloma korporacjami i firmami w Polsce w zakresie szkoleń motywacyjnych, budowania umiejętności zarządzania kadrą oraz relacji międzyludzkich. Twórca Akademii Pozytywnego Myślenia skupiającej osoby zainteresowane rozwojem osobistym. Zwolennik nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży pozbawionej hierarchii, opartej na szacunku i zaufaniu. Felietonista współpracujący z wydawnictwem edukacyjnym. Na Facebooku prowadzi profil Akademia Pozytywnego Myślenia Chicago.
Prowadzi indywidualne spotkania terapeutyczne i szkolenia w zakresie budowania dobrych relacji w życiu osobistym i zarządzania zespołem w biznesie. Osoby zainteresowane proszone są o przesłanie informacji na adres: akademia@jacekgalus.com w celu umówienia spotkania.

 

fot.pxhere.com/Wikipedia

REKLAMA

2129437852 views

REKLAMA

REKLAMA

2129437867 views

REKLAMA

REKLAMA

2131234187 views

REKLAMA

2129437877 views

REKLAMA

2129437880 views

REKLAMA

2129437884 views