REKLAMA

2132083127 views

REKLAMA

2132083126 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAkademia Pozytywnego MyśleniaPozytywne myślenie początkiem zmiany w życiu

Pozytywne myślenie początkiem zmiany w życiu

-

Jedyna stała rzecz w życiu to zmiana. Brzmi to trochę przewrotnie, jednak jeśli na chwilę się zastanowisz, to dojdziesz do wniosku, że codziennie podejmujesz jakieś decyzje wywołane nową sytuacją.

Do nowych sytuacji potrzebne są nowe umiejętności. Dlaczego nie mogę działać w oparciu o dotychczasowe doświadczenie? – zadasz sobie pytanie. Przecież jestem dorosły i wiem, co robię. Nie kwestionuję twojej dorosłości, tylko czy efekty twojego działania zawsze cię zadowalają? Jeśli odpowiedz brzmi „nie”, oznaczać to może, że potrzebujesz nowych umiejętności, które zastąpią te dotychczasowe. Inne działanie powoduje inny skutek. Tak pracują wynalazcy, odkrywcy, artyści, biznesmeni, lekarze poszukujący nowych metod leczenia i wielu innych ludzi. Komunikacja w związku partnerskim, rozmowie z dzieckiem, rozmowie w pracy też wymaga zmiany, bo przecież chcesz być szczęśliwym człowiekiem.

REKLAMA

Jeśli czujesz, że twoja relacja z partnerem czy partnerką czasem wywołuje u ciebie smutek czy może nawet złość, a nie wiesz, jak o tym rozmawiać, oznacza to, że aby to zmienić, potrzebujesz nowych umiejętności. Początkiem każdej nauki jest myśl: chcę się tego nauczyć. To tak zwana wewnętrzna motywacja. Na nasze zachowanie wpływają nowe i stare doświadczenia, a także otoczenie. Zastanów się, dlaczego partner lub partnerka tak się zachowują. Jaki wzorzec związku wynieśli ze swojego dzieciństwa? Jaki wzorzec wyniosłeś ty? Dlaczego kiedyś coś cię nie raziło, a teraz nie akceptujesz pewnych zachowań?

Zacznij od sposobu zmiany myślenia o trudnych sytuacjach. Przejdź z poziomu roszczeniowego typu „bo ja tak chcę” na poziom pytania, co mogę w sobie zmienić, aby rozpocząć proces poprawy. Jeśli dotychczas swoim sposobem bycia, miną czy tonem głosu wyrażałaś niezadowolenie, to cały ten przekaz niewerbalny negatywie wpływał na waszą komunikację. Domyślam się, że nie będzie ci łatwo na początku udawać spokoju, ale myśląc o tym i trenując nowe reakcje zmierzasz do osiągnięcia wysokich umiejętności komunikacyjnych, które są jedyną drogą do sukcesu. Jak możesz to trenować?

Pomyśl o trudnej rozmowie, którą chcesz odbyć. Poproś bliską osobę o pomoc lub jeśli wolisz, weź duże lustro i postaw je przed sobą. Zacznij mówić patrząc na siebie, na swój wyraz twarzy, na swoje reakcje ciała. Rób to tak długo, aż zobaczysz spokojną i pewną siebie osobę, bo tak ciebie odbierze twój rozmówca. To wspaniały trening. W komunikacji między ludźmi największe znaczenie ma przekaz niewerbalny, czyli ton głosu, mowa ciała, gesty, spojrzenie itp. Właśnie to w ponad 80 proc. wpływa na każdą rozmowę. Słowa i treść pozostawią tylko około 20-procentowy ślad. Piszę o tym jako praktyk i zapewniam cię, że tak to działa.

Tylko trening jest budowaniem nowych umiejętności, które zastąpią stare nieskuteczne nawyki. Trening umysłu dokonuje się w praktycznym działaniu. To nie jest kozetka psychologa ani wykład, jak się rozwijać. To praktyczny trening umiejętności.

Zawsze masz w życiu wybór. Możesz być szczęśliwy lub zgorzkniały. To płynie z twojego umysłu. Myśli kształtują twoje życie, każdy dzień przynosi nowe wyzwania, jesteś oplatany emocjami, podejmujesz decyzje – poczynając od tych najprostszych, jak co kupić na obiad aż po bardziej złożone, jak czy zmienić pracę, czy wyjść za mąż, jak rozmawiać z dzieckiem o szkolnych sprawach. Którą drogę podjęcia decyzji obierzesz, taki otrzymasz skutek. Potem będziesz zadowolony lub nie.

Zatem, drogi czytelniku, masz do wyboru dwie drogi. Nowa droga wymaga nowego myślenia opartego na optymizmie. Dlaczego? Bo dobra myśl jest tysiąc razy silniejsza niż zła. Czytasz ten tekst, za chwilę zajmiesz się czymś innym. Cały czas masz myśli związane z tym, co robisz i co cię otacza. Jak więc można zaniedbywać wiedzę na temat sposobu myślenia? Umiesz zadbać o ciało, wiesz jak się gimnastykować i co jeść, ale czy umiesz świadomie dbać o swoje myśli? Pamiętasz sytuację ze swojego życia, kiedy pod wpływem emocji podjąłeś, jak się potem okazało, złą decyzję?

Komunikacja międzyludzka płynie z myśli. Pozytywne myślenie buduje dobre relacje. Nie jestem zwolennikiem sztucznego optymizmu polegającego na ciągłym powtarzaniu „I am fine!”. Jestem propagatorem świadomego optymizmu i to właśnie przekazuję podczas organizowanych przeze mnie spotkań Akademii Pozytywnego Myślenia, gdzie ludzie dzielą się swoimi doświadczeniami i trenują nowe umiejętności. Szacunek, zrozumienie, akceptacja to główne wartości, którymi kieruję się prowadząc takie spotkania. Pozytywne myślenie ma ogromną siłę i zmienia życie. Przekonaj się sam.

Jacek Galus

trener rozwoju osobistego, członek The Society of Neuro-Linguistic Programming™. Tytuł trenera biznesu uzyskał na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Współpracował z wieloma korporacjami i firmami w Polsce w zakresie szkoleń motywacyjnych, budowania umiejętności zarządzania kadrą oraz relacji międzyludzkich. Twórca Akademii Pozytywnego Myślenia skupiającej osoby zainteresowane rozwojem osobistym. Zwolennik nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży pozbawionej hierarchii, opartej na szacunku i zaufaniu. Felietonista współpracujący z wydawnictwem edukacyjnym. Na Facebooku prowadzi profil Akademia Pozytywnego Myślenia Chicago. E-mail: info@jacekgalus.com, tel. (708) 571-8294.

fot.123RF Stock Photos

REKLAMA

2129404436 views

REKLAMA

REKLAMA

2129404451 views

REKLAMA

REKLAMA

2131200771 views

REKLAMA

2129404461 views

REKLAMA

2129404464 views

REKLAMA

2129404468 views