0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedIRS: 104 mln dolarów nagrody za podatkowy donos

IRS: 104 mln dolarów nagrody za podatkowy donos

-

104 mln dolarów nagrody otrzyma były bankier, który przekazał amerykańskiemu fiskusowi informacje na temat oszustw podatkowych z udziałem szwajcarskiego banku UBS AG. To najwyższa kwota jaką kiedykolwiek IRS przyznał za ujawnienie nielegalnego procederu.

Nagrodę za ujawnienie oszustw w jakie zaangażowani byli zamożni obywatele USA i mający siedzibę w Szwajcarii bank UBS AG otrzyma Bradley Birkenfeld. Były bankier szwajcarskiego banku zdemaskował nielegalny proceder, w wyniku którego amerykański fiskus tracił miliony dolarów rocznie. Birkenfeld przekazał federalnym śledczym cenne informacje, ale według amerykańskich prokuratorów zataił wiele szczegółów, w tym własny udział w nadużyciach, za co został skazany na dwa i pół roku więzienia. Bankier niedawno wyszedł na wolność, ale do listopada pozostawał będzie w areszcie domowym.

REKLAMA

Informacje przekazane przez Birknefelda doprowadziły do odzyskania przez IRS 780 mln dol. w karach, jakie szwajcarski UBS AG zgodził się zapłacić w 2009 roku, w związku ze swym udziałem w nielegalnym procederze. Według amerykańskiej prokuratury UBS AG przechowuje około 20 miliardów dolarów w aktywach ponad 17 tys. zamożnych amerykańskich podatników, którzy uchylają się od płacenia podatków w USA. Szacuje się, że szwajcarski bank zarabia z tego tytułu co najmniej 200 mln dol. rocznie.

Zobacz także: Amerykański fiskus walczy z rekordową liczbą oszustów podatkowych

UBS AG, wbrew słynnej szwajcarskiej tajemnicy bankowej, zgodził się ujawnić amerykańskim władzom dane 250 klientów, którzy uchylają się od płacenia podatków w swym rodzinnym kraju, lokując pieniądze na europejskich kontach. Specjalną zgodę na ujawnienie danych wydali szwajcarscy regulatorzy.

Rzeczniczka IRS informując we wtorek o przyznaniu rekordowej nagrody podkreśliła, że przykład Birkenfelda dowodzi jak ważne w zwalczaniu oszustw podatkowych są informacje przekazywane przez indywidualne osoby, czyli tzw. whistleblowers.

Program nazwany przez IRS „whistleblower” (od. ang. gwizdek; podnosić alarm), przewiduje nagrody za wskazanie przypadków łamania przepisów podatkowych. Informatorzy na finansową gratyfikację liczyć mogą w sytuacjach, kiedy kwota malwersacji jest wyższa niż 2 mln dolarów.

W ubiegłym roku dzięki programowi udało się odzyskać 48 mln dol. w zaległych podatkach. W roku fiskalnym 2010 roku kwota ta przekroczyła 464 mln.

„Whistleblower Office”, gdzie zgłaszać można podejrzenia oszustwa, w latach 2008-2009 otrzymało prawie tysiąc informacji na temat 3 tysięcy podatników, w większości korporacji, które dopuścić miały się oszustwa podatkowego. Kilkadziesiąt z nich dotyczy malwersacji na kwoty przekraczające 100 milionów dolarów.

Zobacz także: 4,5 miliona nagrody od IRS za podatkowy donos

mp

REKLAMA

2091217320 views

REKLAMA

2091217620 views

REKLAMA

2093014079 views

REKLAMA

2091217903 views

REKLAMA

2091218050 views

REKLAMA

2091218194 views