Petru Bis

Borys Budka fot.Adrian Grycuk /Wikipedia

„Więcej Budki, będą skutki” – ukuł kiedyś hasło mój redakcyjny kolega Łukasz Warzecha. Oczywiście miał na myśli negatywne skutki dla Platformy Obywatelskiej, której rzeczony Borys Budka jest działaczem. Tymczasem jego hasło zostało przez „totalną opozycję” podchwycone. Tylko w przekonaniu, że Borys Budka, jeśli będzie się go eksponować, przekona do „opozycji totalnej” nowych wyborców, a przynajmniej zatrzyma stały ich odpływ, odnotowywany od wielu miesięcy przez sondaże.

Jest to dowodem wielkiej desperacji. Borys Budka, którego karierę rozpoczęła nieoczekiwana nominacja od premier Kopacz na ministra sprawiedliwości, nie zdążył się na tym stanowisku wykazać niczym szczególnym. Właściwie znany jest tylko z jednego: nieustannego krytykowania PiS-u i Kaczyńskiego. A to samo można powiedzieć właściwie o wszystkich działaczach jego partii. Nie można też, nawet przy największej życzliwości, dopatrzyć się w nim charyzmy. Aparycja – a w czasach zdominowania przekazu medialnego przez obrazki jest to istotne – też działa przeciwko niemu. Wydaje się człowiekiem stworzonym, jeśli już ma się polityką zajmować, raczej na asystenta lub doradcę niż frontmena.

Niemniej opozycja totalna ma poważny problem z przywództwem. Donald Tusk wyjałowił swoją partię w sposób przeraźliwy, pozostawiając ją w rękach ślepo mu oddanych, ale bardzo nieudolnych, a często na dodatek poumaczanych w dziwne sprawy kobiet, w typie Ewy Kopacz, Hanny Gronkiewicz-Waltz czy Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Przyzwany po przegranych wyborach z wygnania Grzegorz Schetyna też nie okazał się, delikatnie mówiąc, porywający, a jego ludzie, Rafał Grupiński czy Andrzej Halicki, jeszcze mniej. Niektórzy liczyli na Rafała Trzaskowskiego, albo na Jarosława Wałęsę, jako nosiciela historycznego nazwiska, ale ci siedzą w Europarlamencie, skąd można doradzać, komentować i od czasu do czasu występować z poparciem, ale uprawiać skutecznie krajowej polityki zwyczajnie się nie da.

Jeśli do tego dodać, że projekt, który miał odnowić obóz liberalny i odebrać przywództwo nad nim PO, czyli Nowoczesna, a zwłaszcza jej lider, okazał się kompletnym niewypałem – nie pozostaje nic innego, niż powtórzyć stare przysłowie o raku na bezrybiu.

Tymczasem antypisowski elektorat, a przede wszystkim antypisowskie media, coraz bardziej zirytowane nieskutecznością dotychczasowych liderów, wytworzyły bardzo silny nacisk na to, aby „totalna opozycja” postawiła na jakichś nowych, innych polityków – „młode”, czy też „nowe” twarze walki z „reżimem”. Z braku innych możliwości sięgnięto po tych, którzy byli najbardziej hałaśliwi podczas ulicznych manifestacji i ubiegłorocznego „ciamajdanu”. I tak zaczęła się medialna kariera Borysa Budki.

Jej, w pewnym sensie, usankcjonowaniem przez kierownictwo PO, jest mianowanie Budki szefem kampanii przeciwko reformie sprawiedliwości. Odpowiedzią Platformy na prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa jest bowiem powołanie speczespołu, który ma „inicjować i koordynować projekty”. I właśnie Borys Budka postawiony został na jego czele.

Cóż – projekt słabo rokuje. PO nic się przez ostatnie dwa lata nie nauczyła, brnie w coraz bardziej odrzucaną przez wyborców postawę „nie, bo nie” i „precz ze wszystkim”. Demonstracyjnie odmówiła zaproszeniu prezydenta na konsultacje, żadnych merytorycznych uwag ani własnych projektów reformy nie zgłosiła, tylko zabrała się do zwoływania ludu na barykady. Parę miesięcy temu takie wezwania miały spory odzew, ale właśnie dlatego, że padły nie ze strony polityków, tylko NGO-sów. Gdy rzecz ma od razu stempel partyjny, sukcesu powtórzyć się raczej nie uda. Może dlatego Schetyna uczynił twarzą tej skazanej na porażkę kampanii właśnie Budkę – by lansowanemu na konkurenta politykowi zaszkodzić?

Rafał A. Ziemkiewicz

ziemkiewicz

(ur. 1964), rodem ze wsi, żyje w mieście, inteligent w 2. pokoleniu – absolwent polonistyki UW, pisarz, publicysta i współpracownik mediów elektronicznych. Autor ponad 20 książek – powieści (m.in. Walc Stulecia, Ciało Obce, Żywina, Zgred), zbiorów opowiadań (Coś Mocniejszego), felietonów (Viagra Mać, Uwarzałem Że) oraz esejów (Polactwo, Myśli Nowoczesnego Endeka, Jakie Piękne Samobójstwo). Negatywnie ustosunkowany do rzeczywistości i klasy panującej III RP. Jest jednym ze współprowadzących satyryczne podsumowanie dnia >>W tyle Wizji<<  w TVP Info.

twitter.com/R_A_Ziemkiewicz
www.facebook.com/rziemkiewicz

Categories: ziemkiewicz

Comments

 1. Nickname
  Nickname 2 października, 2017, 03:28

  Typowy risercz Ziemkiewicza. Trzaskowski siedział w Europarlamencie do 2013. Mniej pić, łykać witaminy a może poprawi się zmysł postrzegania 😛

  Reply this comment
 2. Borsa
  Borsa 4 października, 2017, 12:39

  Oszustwo i głupota zawsze muszą głośno krzyczeć, aby nadal mogłyby być zauważalne.
  Jedyna ich mądrość to wrzask „nie bonie!!!”..

  Reply this comment
 3. Normals
  Normals 5 października, 2017, 14:33

  Ziemkiewiczowi nie odpowiada Borys Budka w roli szefa kampanii przeciwko zamachowi na sady, zapewne fachowe zaplecze PIS w postaci komunistycznego prokuratora rezimowego Pioťrowicza albo fachowcow na poziomie Jenota czy Carycy Katarzyny sa zdecydowanie bardziej kompetentni aby dyskutowac o zawilym polskim sadownictwie niz absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Śląskiego, doświadczony samorządowiec, parlamentarzysta, doktor ekonomii i wykładowca jakim jest Borys Budka. Jak widac prawica i Ziemkiewicz wyznaja zasade mierny, bierny ale wierny co udowodnili usuwajac z PIS posla Rzepeckiego za to ze osmielil sie miec swoje wlasne zdanie w sprawie kretyna Tarczynskiego ( dla niewtajemniczonych to jest wlascicel Agi 72, ktorego najwiekszym osiagnieciem bylo zdjecie stopy w jacuzi na tle palacu kultury oraz pijacka burda na sztuce w teatrze), ktory to Tarczynski na pytanie dziennikarza odpowiedzial mu jak to na ruskiego chama przystalo -Won!Takie dzis w Polsce mamy elity ale jesli ktos chce posluchac o alternatywnej rzeczywistosci to pseudo-dziennikarka Lucja Sliwa codziennie o 17:00 urzadza polonijne pranie mozgu spowodowane zapewne stanem jej nie najmlodszej juz psychiki ocierajacej sie o dewocjonalia i demencje.

  Reply this comment
 4. Yankes
  Yankes 6 października, 2017, 00:49

  Dobrze- Dobrze im wiecej Budki tym mniej Normalsow…..

  Reply this comment
 5. Taczek
  Taczek 7 października, 2017, 00:22

  W każdym narodzie są szaleńcy, ludzie marni, oszuści, pyskacze, warchoły i pieniacze, ale w PiS jest tego elementu szczególnie intensywne nagromadzenie. Obnażają to wypowiedzi pełne jadu, pomówień i niewiarygodnej agresji Wypowiedzi pełne nienawiści wobec Polski, Polaków, ludzi inaczej myślących niż oni. Autorzy niech sobie uświadomią, że w ten sposób wystawiają sobie świadectwo. To, co mówią o innych, mówi wiele o nich samych. Wsłuchajmy się w te słowa. To jest zwierciadło, w którym odbijają się ich ponure, prymitywne facjaty. Zwierciadło, które pokazuje co zrobią z nami, Polakami, gdy już cała władza wpadnie w ich ręce.

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 7 października, 2017, 14:23

   Do Twojego komentarza doskonale wkomponowuja slowa Wojciecha Pszoniaka, ktore pozwole sobie zacytowac……. Chamstwo i prostactwo. A zwłaszcza skala jaką osiągnęły w Polsce. Nie spotykam się z takim poziomem chamstwa i prostactwa na Zachodzie, gdzie również żyję. Oczywiście chamów i prostaków nie brakuje nigdzie, ale w Polsce stali się nagle tymi, którzy zajęli miejsce na świeczniku i nadają ton…….Gdy żył Geremek, Mazowiecki, Meller czy Bartoszewski, gdy ich głos był obecny w debacie, to miałem wrażenie, że wszystko jest u nas tak, jak gdzie indziej w cywilizowanym świecie. A dziś? Miernoty i karierowicze zmuszają nas do tego, żebyśmy byli tacy jak oni, bo tylko zniżając się do ich poziomu, można próbować prowadzić dialog. Dla ludzi kultury to nie do przyjęcia……Filozofia grubej kreski była filozofią, która przez dziesięciolecia uchroniła Polskę od wieszania na latarniach. A tu nagle okazuje się, że jest wśród nas wielu, którzy mieliby na to ochotę. To się czuje w powietrzu. Jakby mogli, to by wieszali. Te krzyże na Krakowskim Przedmieściu nie mają przecież nic wspólnego z wiarą. Te miesięcznice i dziesiętnice, które buzują nienawiścią…….Posłanka Pawłowicz jest profesorem. Czy ten tytuł do niczego już nie zobowiązuje? To jest chamstwo i prostactwo z tytułem profesora. Kiedyś język parlamentarny to była nobilitacja, a dziś? Rynsztok, który wchodzi do polskich domów….Ta władza wmawia nam, że wszystkiemu winne są elity i trzeba je wymienić. Tyle, że elit nie wymienia się na zamówienie dekretem partii. Owszem można je zlikwidować, tak jak to robił Stalin i Hitler. Odbudowa elit to praca na pokolenia. Ciągłość naszych elit została wiele razy przerwana na przestrzeni ostatniego stulecia – nazizm, stalinizm, rok’68… Tworzenia elit nie da się przyśpieszyć, tak jak nie można szybciej spać. Chciałbym wiedzieć, co o elitach wie pan Kaczyński? Kim jest…

   Reply this comment
 6. Yankes
  Yankes 7 października, 2017, 21:29

  Tak- Tak… Przez osiem ostatnich lat wasza elyta rzadzila… paru kacykow przytulilo kamienice , paru ministrow ( inteligetnie) glownie w restaracji lub na twitterze powiedzialo co mysli o Polakach . Glowny bajkopisarz( inteligetnie) wyprowadzil sie do Brukseli… itd .itd Potem przyszly wybory ( 2015 roku) i ta czesc spoleczenstwa ktora zaglosowala podziekowala waszej elycie ( dodam ze PIS okazal sie pierwsza sila polityczna we wszystkich grupach ze wzgledu na poziom wyksztalcenia) … w twoim domu Normals 70% ludzi glosowalo na PIS O jakich elytach cyniku piszesz? Ludzie ( nie elyty) chca normalnie zyc, czuc sie bezpiecznie bez klamstwa i obludy

  Reply this comment
 7. Normals
  Normals 8 października, 2017, 16:37

  O ” elytach ” piszesz ty analfabeto, ja pisalem o elitach. Co do wyksztalcenie wyborcow PIS to strzeliles sobie jak zwykle w kolano. Jest to partia nieukow, dyletantow i prostakow z ubytkami w edukacji z najmniejszym wspolczynnikiem ludzi inteligentnych z wyksztalceniem wyzszym i najwyzszym wspolczynnikiem ludzi ktorzy edukacje zakonczyli na podsatowowce. Co do kilku zawlaszczonych dzialek to twoj kochany PIS tez ma z czego sie tlumaczyc. Poczytaj sobie spolce Srebrna nalezacej do wielcemoznego Jarsoslawa Kaczynskiego i jej przekretach prywatyzacyjnych.Na sam koniec wklejam ci tekst z DZ gdzie przeczytasz o wyksztalceniu wyborcow roznych partii, juz teraz rozumiem czemu tak bardzo popierasz PIS. http://dziennikzwiazkowy.com/na-biezaco/cbos-spoleczno-demograficzne-portrety-wyborcow/

  Reply this comment
 8. Normals
  Normals 8 października, 2017, 16:38

  O ” elytach ” piszesz ty analfabeto, ja pisalem o elitach. Co do wyksztalcenie wyborcow PIS to strzeliles sobie jak zwykle w kolano. Jest to partia nieukow, dyletantow i prostakow z ubytkami w edukacji z najmniejszym wspolczynnikiem ludzi inteligentnych z wyksztalceniem wyzszym i najwyzszym wspolczynnikiem ludzi ktorzy edukacje zakonczyli na podsatowowce. Co do kilku zawlaszczonych dzialek to twoj kochany PIS tez ma z czego sie tlumaczyc. Poczytaj sobie spolce Srebrna nalezacej do wielcemoznego Jarsoslawa Kaczynskiego i jej przekretach prywatyzacyjnych.Na sam koniec wklejam ci tekst z DZ gdzie przeczytasz o wyksztalceniu wyborcow roznych partii, juz teraz rozumiem czemu tak bardzo popierasz PIS. *http://dziennikzwiazkowy.com/na-biezaco/cbos-spoleczno-demograficzne-portrety-wyborcow/

  Reply this comment
 9. Yankes
  Yankes 8 października, 2017, 20:46

  Durniu…. prawdziwe elity Polskiej inteligencji leza w Katyniu , Miednoje czy Charkowie Teraz sa ELYTY ( to Walesa) , ktory swoja ” klasa” je uwiarygodnil a ty chcesz aby kierowaly, dzielily i rzadzily w Polsce …. Od 2015 roku nastepuje sukcesywny KONIEC ELYT – czyli kretaczy, zlodzieji, nierobow… i to mnie cieszy Kazdy sukces gospodarczy, ekonomiczny czy sportowy napawa mnie radoscia i duma …a ciebie wkur….a Tym sie roznimy – PS W 2019 ludzie nie elity ocenia jakie byly ostatnie cztery lata i kogo chca na kolejne cztery

  Reply this comment
 10. Yankes
  Yankes 8 października, 2017, 21:07

  W kwesti glosowania w wyborach parlamentarnych wedlug wyksztalcenia- polecam sprawdzic wyniki Panswowej Komisji Wyborczej a nie pytac wrozki i pyszczyc na forum glabie

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 11 października, 2017, 16:55

   Wkleilem ci caly artykul o zaleznosci wyksztalcenia od wyboru partii ale widze, ze wiejski erudyta nie lubi czytac moze wiec obrazki spowoduja, ze zrozumiesz prosty kretynie kim jest elektorat PIS. Nie oczekuje, ze sam dojdiesz do wniosku, ze jestes idiota bo gdyby tak sie stalo to bys nim przestal byc a to jest nierealne w twoim przypadku.
   *http://tajnikipolityki.pl/kim-jest-wyborca-pis-i-po-mohery-i-lemingi-to-przeszlosc/

   Reply this comment
 11. Gagole
  Gagole 9 października, 2017, 18:21

  Rzeczywiście, już sam ryj ma gnidowaty..

  Reply this comment
  • zza kałuży
   zza kałuży 13 października, 2017, 01:16

   Zgadzam się. Do tego ten nieogolony ryj, ohyda.
   *
   Doktor Budka za to jest ładnie ogolony i wygląda jak cywilizowany człowiek.

   Reply this comment
 12. Yankes
  Yankes 12 października, 2017, 11:37

  Normals – Mam nadzieje ze kolo 3pm pojawisz sie na lotnisku O`Hare aby ” przywitac” tego jednego z najbardziej tepych, slabo wyksztalconych i glupich …. przedstawiciela ” dojnej zmiany” Mateusza Morawieckiego Przy okazji wicepremiera rzadu Polskiego ( ale to szczegol)

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*