Gwiazd opolskich wina

Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu fot.Wikipedia

Stopień zainteresowania tej części mediów, która trzyma stronę „totalnej opozycji”, Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu jest naprawdę zdumiewający. Zaznaczam – nie idzie mi o prasę kolorową i działy „rozrywka”, ale o media ściśle polityczne. Można by pomyśleć – sezon ogórkowy, ale właśnie sezonu ogórkowego w Polsce wcale teraz nie ma, toczą się usilne spory, choćby o reformę wymiaru sprawiedliwości, której kolejny, prezydencki projekt nie został jeszcze przedstawiony, ale coraz więcej o nim wiadomo.

Mimo to media uważające się za poważne zamiast na poważnych sprawach, skupiły się na nieszczęsnym festiwalu. Najpierw tygodniami zapowiadały, że nie wyjdzie, potem kręciły nosem, że nie taki, że obciach, że może i wyszedł, ale nie cały, że może i oglądalność była duża, ale mniejsza niż mogła być, a poza tym trybuny nie były do końca zapełnione, a czasem wręcz świeciły pustkami, zwłaszcza pod koniec jubileuszu Jana Pietrzaka, kiedy akurat noc była wyjątkowo zimna i mocno padało.

W ogóle Jan Pietrzak ze swym jubileuszem wydaje się dla tzw. salonów szczególnie bolesnym gwoździem w siedzeniu. Przypomnijmy, że to właśnie jego planowany jubileusz sprawił, że prezydent Opola zablokował festiwal w jego normalnym, czerwcowym terminie, twierdząc, że „musi stanąć na straży poziomu artystycznego imprezy”. Samo to było, swoją drogą, horrendalne, że lokalny polityk pozwolił sobie na recenzowanie nestora polskiej estrady, którego triumfy można by spisywać na przysłowiowej „wołowej skórze”. Ale prezydent Opola poczuł za sobą wsparcie „autorytetów” opozycji i lewicowych celebrytów, nawołujących, by festiwal „pisowskiej telewizji” zbojkotować, i grożących każdemu, kto w nim weźmie udział, środowiskowym ostracyzmem.

W istocie, nawet jeśli festiwal nie okazał się tak wielkim sukcesem, jak twierdzi prezes Kurski, to obciachu nie było, mimo ryzykownego, wrześniowego terminu. Być może mająca w Polsce monopol na badania telemetryczne firma Nielsen rzeczywiście, jak twierdzi prezes TVP, notorycznie zaniża oglądalność telewizji publicznej – moim skromnym zdaniem to uzasadnione oskarżenie – ale nawet w jej kwestionowanych badaniach koncerty w Opolu były hitami. Wyśmiewany jubileusz Pietrzaka może nie był najlepszym koncertem, jaki dał on w życiu, ale poziom trzymał, a zważywszy na wiek jubilata, tylko go podziwiać. I zgromadził przed północą, powtórzę, według Nielsena, milion telewidzów. To naprawdę przyzwoity wynik. Zresztą, w końcu, jest chyba dość oczywiste, że jeśli coś się komuś nie podoba, to nie ogląda, najwyżej wyrazi swoją opinię raz – ale powtarzanie tygodniami, jak bardzo się czegoś nie oglądało, każdy uzna za aberrację.

Skąd więc tyle szyderstw, krytyk i wręcz nieskrywanej wściekłości? Widzę dwa powody. Pierwszy, że media antypisowskie tak naprawdę nie mają o czym gadać. Wszystkie poważne tematy, jakkolwiek by kręcić, działają na korzyść PiS i nawet taki redaktor Sobieniowski nic nie jest w stanie poradzić. Wyniki gospodarcze szybują, wraz z nimi sondaże PiS, rządu i prezydenta, liderzy „opozycji totalnej” biją rekordy niepopularności, sypią się wpajane Polakom mity o „międzynarodowej izolacji państwa PiS”, a bodaj najbardziej wychodzi opozycji bokiem czapkowanie Unii Europejskiej i apelowanie do niej o sankcje, bo sprawa migrantów zupełnie zmieniła postrzeganie w Polsce tej instytucji. Zostało tylko Opole.

Po drugie – podstawą siły salonu była zawsze „dystrybucja szacunku”. To lepsze towarzystwo decydowało, kto jest gwiazdą, a kto obciachowcem. I dbało, żeby gwiazdami były tylko osoby firmujące jedynie słuszny obóz. A tu nagle okazało się, że największe gwiazdy wezwania do bojkotu i pogróżki lepszego towarzystwa, brzydko mówiąc, olały.

To musi boleć…

Rafał A. Ziemkiewicz

ziemkiewicz

(ur. 1964), rodem ze wsi, żyje w mieście, inteligent w 2. pokoleniu – absolwent polonistyki UW, pisarz, publicysta i współpracownik mediów elektronicznych. Autor ponad 20 książek – powieści (m.in. Walc Stulecia, Ciało Obce, Żywina, Zgred), zbiorów opowiadań (Coś Mocniejszego), felietonów (Viagra Mać, Uwarzałem Że) oraz esejów (Polactwo, Myśli Nowoczesnego Endeka, Jakie Piękne Samobójstwo). Negatywnie ustosunkowany do rzeczywistości i klasy panującej III RP. Jest jednym ze współprowadzących satyryczne podsumowanie dnia >>W tyle Wizji<<  w TVP Info.

twitter.com/R_A_Ziemkiewicz
www.facebook.com/rziemkiewicz

Categories: ziemkiewicz

Comments

 1. affidavit
  affidavit 25 września, 2017, 14:33

  kochany Dzienniku! Zrób większą czcionkę, ulituj się nad 40++ latkami 🙂 Musiałem site do 125% powiększyć, żeby coś rozczytać.

  Reply this comment
  • PKP
   PKP 27 września, 2017, 07:17

   Poradził Pan sobie bez zarzutu i mówię to jak 30 latek czytający na takim powiększeniu, żaden wstyd oszczędzać oczy, pozdrawiam.

   Reply this comment
 2. mirek
  mirek 29 września, 2017, 06:31

  Przyłączam sie do porośby , chociaz o jeden punkt większa czcionka

  Reply this comment
 3. Normals
  Normals 30 września, 2017, 15:20

  ….sypią się wpajane Polakom mity o „międzynarodowej izolacji państwa PiS”…. Rozumiem, ze wedlug Ziemkiewicza Polska nie izoluje sie na arenie miedzynarodowej a wzmacnia swoja pozycje. Zapewne dowodem na to ma byc np bardzo wymowne ominiecie Polski przez prezydenta Francji, krytyka plynaca z Berlina, Czech czy Slowacji. A moze Ziemkiewicz w swoich wizjach zobaczyl wzmacnianie pozycji Polski po ostatnich slowach rzeczniczki Bialego Domu, ktora wyrazala zaniepokojenie rzadu USA zamachem PIS na sadownictwo w Polsce? Ale w sumie czemu sie dziwic, skoro wedlug Ziemkiewicza 200 osob na widowni w Opolu podczas wystepu Pietrzaka z wynajetymi statystami pieknie udajacymi rozbawiona publicznosc to nie jest obciach ale sukces to widac Ziemkiewicz znowu zyje w alternatywnej rzeczywistosci. Czy to pierwszy taki odlot Ziemkiewicza? Nie, nie pierwszy i zapewne nie ostatni bo najwyrazniej jednak leki nie dzialaja na Rafala….

  Reply this comment
 4. Yankes
  Yankes 1 października, 2017, 21:06

  Normals- Nie bede pisal ze jedyna osoba ktora powinna byc izolowana jestes ty sam plemniku Jestem pewien ze w twoim srodowisku taki stan rzeczy juz dawno ma miejsce To terazniejszosc Co do przyszlosci… – dzisiejsza wiadomosc( na samym koncu , ale jednak)..WP- Biznes…” Sukces Polskiej gospodarki. Zostalismy uznani za – rynek rozwiniety- Agencja indeksowa FTSE Russell kazdego roku przygotowuje zestawienie klasyfikujace panstwa ze wzgledu na ich stopien rozwoju. Dotychczs Polska znajdowala sie w gronie rynkow nazywanych rozwijajacymi sie lub wschodzacymi 0 emerging markets- W nocy 29 wrzesnia zdecydowano o uznaniu naszego kraju za jeden z 25 panstw na swiecie , ktore posiadaja – rynek rozwiniety- developed market – Trafimy wiec do grupy , w ktorej znajduja sie m in. Niemcy, Japonia, Francja i USA. Jestesmy pierwszym srodkowoeuropejskim panstwem w gronie najlepiej rozwinietych krajow” Madrosc ludzka taka teze wymislila ( z ktora sie zgadzam) – Wystarczylo tylko przestac krasc. Milej nocy

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 2 października, 2017, 16:03

   To jeszcze do tego cudu gospodarczego nad Wisla dokleje taki maly obrazek….. *http://innpoland.pl/137745,polacy-sa-tak-biedni-ze-zaczeli-krasc-maslo-to-zdjecie-wywolalo-prawdziwa-lawine-komentarzy

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*