Ach, strach, strach, rany boskie…

Jarosław Kaczyński fot.Jakub Kamiński/EPA

Jarosław Kaczyński fot.Jakub Kamiński/EPA

Jedynym politycznym pomysłem „opozycji totalnej” jest Polaków nastraszyć. Nastraszyć PiS-em i Kaczyńskim, oczywiście. Nie ma to nic wspólnego z postępowaniem opozycji w klasycznej demokracji (inna sprawa, że nie wiem, czy w „ponowoczesnym” świecie taka klasyczna demokracja i debata publiczna jeszcze w ogóle się gdzieś się uchowała). PO i Nowoczesna – abstrahując od tego, że zajęte są głównie przepychaniem się między sobą, kto bardziej nienawidzi prezydenta, rządu i ich zaplecza parlamentarnego – nawet nie próbują Polaków przekonać, że rządziłyby lepiej. Nawet nie próbują powiedzieć niczego na temat, jak by rządziły. Tak jakby zakładały, że to w ogóle Polaków nie obchodzi.

Jedyną ich aktywnością jest straszenie, że jak PiS dojdzie do władzy, to… Ktoś mnie poprawi, że PiS przecież doszedł już do władzy, i to półtora roku temu. Owszem, ale „opozycja totalna” jakby tego nie zauważyła i jak straszyła w kampanii wyborczej (przez co ją przegrała, bo wyborcy chcieli jednak czegoś więcej, niż „nie umiemy sprawić, żeby było lepiej, ale jak nas pogonicie od koryta, to będzie jeszcze gorzej”) tak straszy do dziś.

Zmieniają się tylko wywoływane przez opozycję i oddane jej media strachy. Zmieniają się w rytmie, rzekłbym, rozpaczliwym. Opozycja organizuje różnorakie hejty, histerie i lepiej czy gorzej zorganizowane kampanie straszenia, potem chwilę czeka, aż wzbudzona panika zadziała – po czym stwierdza ze zdumieniem, że ani trochę nie zadziałało. Więc szuka tematu następnego.

Trudno to spamiętać. W kampanii wyborczej PO i Nowoczesna straszyły, że PiS zrobi „średniowiecze” – państwo wyznaniowe, zakaz in vitro i palenie kobiet na stosie. Potem, że wprowadzi rządy faszystowskie, do czego nieuchronnie prowadzić miało odpowiedzenie chamówą na chamówę w Trybunale Konstytucyjnym. Było też straszenie totalną inwigilacją, jaką miało zaowocować uchwalenie nowej ustawy antyterrorystycznej, cenzurowaniem (w wersji hard – zabraniem) internetu, zniszczeniem Puszczy Białowieskiej (z racji wycinki drzew zaatakowanych przez szkodniki), śledztwami prokuratorskimi i więzieniem kobiet, które doznają poronienia… Ostatnio mieliśmy straszenie, że PiS wytnie wszystkie drzewa w Polsce. No a teraz najnowsze – PiS chce dokonać „polexitu”, to znaczy wyprowadzić Polskę z Europy.

Te wszystkie strachy przeplatają się, odkładane są na pawlacz i znów z niego wyciągane; na przykład obronie przed „wyprowadzaniem Polski z Unii” poświęcona była już, jeśli ktoś pamięta, największa jak dotąd manifestacja KOD w maju ubiegłego roku, kiedy to antypisowskie media roztrąbiły na cały świat o „półmilionowym proteście” (nawet „Wyborcza” przyznała potem, że manifestantów było 10 razy mniej – choć to jak na Polskę i tak dużo). Potem uznano, że gadanie o „polexicie” jest za głupie i nikt w nie nie uwierzy. Ale po tym, jak PiS wywołał na szczycie w Brukseli starcie o skrócenie kadencji Donalda Tuska i przegrał je sromotnie, starego upiora postanowiła „opozycja totalna” poddać liftingowi i znowu z nim paraduje. Od tygodnia temat „polexitu”, którego ani nikt nie planuje, ani w ogóle nie jest w praktyce możliwy, bulgocze we wszystkich antyrządowych szczujniach, podgrzewany różnymi wyssanymi z palca „fejkniusami”, na czele z sensacyjnym tytułem z „Rzeczypospolitej”, jakoby Marine Le Pen powiedziała, że „będzie współpracować z Kaczyńskim w demontażu Unii Europejskiej”. Oczywiście nic podobnego nie miało miejsca – powiedziała, że chce Unię „decentralizować” (a nie demontować), a na pytanie z sali, czy liczy w tym na pomoc Orbana i Kaczyńskiego odparła dyplomatycznie, że będzie się starała pozyskać dla tej sprawy każdego.

Najśmieszniejsze, że Polacy, im bardziej ich opozycja straszy, tym wydają się bać mniej i mniej.

Rafał A. Ziemkiewicz

(ur. 1964), rodem ze wsi, żyje w mieście, inteligent w 2. pokoleniu – absolwent polonistyki UW, pisarz, publicysta i współpracownik mediów elektronicznych. Autor ponad 20 książek – powieści (m.in. Walc Stulecia, Ciało Obce, Żywina, Zgred), zbiorów opowiadań (Coś Mocniejszego), felietonów (Viagra Mać, Uwarzałem Że) oraz esejów (Polactwo, Myśli Nowoczesnego Endeka, Jakie Piękne Samobójstwo). Negatywnie ustosunkowany do aktualnej rzeczywistości i klasy panującej. Obecnie w tygodniku „Do Rzeczy” i Telewizji Republika w czwartkowe wieczory prowadzi autorski program w Radiu Plus. Spełniony mąż i ojciec.

twitter.com/R_A_Ziemkiewicz
www.facebook.com/rziemkiewicz

Categories: ziemkiewicz

Comments

 1. Normals
  Normals 19 marca, 2017, 16:14

  Ziemkiewicz pisze o histerycznym straszeniu przez opozycje PIS-em, pisze o straszeniu panstwem wyznaniowo – faszystowskim i paranoja wrecz opozycji. Ziemkiewicz chcoc prosty chlop ze wsi to przeciez mieszka w miescie i na wlasne oczy powinien widziec protesty ludzi przeciwko lamaniu konstytucji, zamachu na sadownictwo czy media.To nie jest paranoja i histeria opozycji to sa fakty panie Ziemkiewicz!!! To co PIS zrobilo z TV publicznej, czyli PIS-owska wersje Russia Today czy tez totalny paraliz Trybunalu Konstytucyjnego co udowodnila ostatnia farsa zwana konferencja prasowa sedzi Julii Przylebskiej to nie sa zwidy opozycji jak to twierdzi Ziemkiewicz, to sa fakty.Proby przeforsowania ustawy antyaborcyjnej, ktora cofnelaby Polske do sredniowiecza na mapie liberalnej Europy to tez nie jest wymysl chorej wyobrazni tylko rzeczywistosc.Mamy jeszcze zamach na edukacje, historie w szkolach bez Walesy, matury z religii, spowiedz w szkole – to nie zakrawa na powstawanie panstwa wyznaniowego? A co z artykulem 25 konstytucji RP punkt 2, ktory mowi o neutralnosci panstwa wobec religii? Do tego dochodzi aktywny demontaz polskiej armii przez Macierewicza, ktora jest teraz w stanie tak oplakanym, ze kazdy Polak powinien zaczac zarliwie sie modlic o pokoj na swiecie.To oczywiscie wszystko sa „sukcesy” obecnego rzadu nieudacznikow spod znaku TKM ( teraz k..wa my), tak samo jak totalna kompromitacja polskiego rzadu i dyplomacji przy wyborze przewodniczacego Rady Europy 27:1 , czy rzekomy cud gospodarczy polegajacy na spadku PKB z 3.7% do 2.8% to wszystko w normalnym swiecie byloby nazwane po imieniu czyli seria blamazy ekipy rzadacej ale Polska nie jest normalna, skoro zyja w niej ludzie pokroju Ziemkiewicza, ktorym kiedy pluje sie w twarz oni ciesza sie jak dzieci ze pada deszcz.Coz widac Ziemkiewicz wzial sobie gleboko do serca slowa Jaroslawa Kaczynskiego z Sejmu kiedy krzyczal z mownicy „Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe a czarne jest czarne”.Ziemkiewicz,
  prosty chlop ze wsi potwierdza regule ze cham moze wyjechac ze wsi ale wies z chama nie wyjedzie nigdy i chcialbym przeprosic ludzi ze wsi, bo wiem ze mieszka tam wielu wartosciowych ludzi, Ziemkiewicz nie jest napewno jednym z nich.

  Reply this comment
  • endargo
   endargo 21 marca, 2017, 07:16

   Konstytucja? Państwo polskie od dawna ją łamie. Sądownictwo? Za drogie, niesprawne, skorumpowane. TV Rządowa? Od dawna jest taka. Trybunał? Były jego prezes i PO zaczęli ten nieszczęsny serial. I tak można o tym komentarzu do końca. Pozdrawiam.

   Reply this comment
   • as
    as 21 marca, 2017, 09:43

    Tępakowi nie przetłumaczysz. Wszystko było pięknie, kiedy rządzili kolesie od ośmiorniczek z hasłem na sztandarze: „kradnij i pozwól kraść”. Traktowali Polskę, jak prywatny folwark, ale niestety skończyło się towarzysze. Ja rozumiem wasz bUl, tracicie władzę i trzeba się będzie zabrać do uczciwej pracy. Możecie sobie powrzeszczeć na ulicach, nic już nie zdziałacie. Te „wieśniaki”, jak ich z pogardą nazywacie, odzyskują swoją godność i swoją Ojczyznę.

    Reply this comment
    • Normals
     Normals 21 marca, 2017, 17:28

     As ,dokładnie jest tak jak piszesz -tępakowi nie wytłumaczysz .Tępak potrafi tylko powtarzać wyświechtane frazesy o ośmiorniczkach i Bóg wie jakich aferach ,okradaniu Polski ,kolesiach itd bez żadnych konkretnych zarzutów.Tępak nie dostrzega jak nowa kasta ludzkich Panów lepszego sortu bije rekordy nepotyzmu i kolesiostwa ,bo tępak zapewne słucha wiadomości jedynej słusznej partii ,która opowiada brednie o swoich pseudo sukcesach .Tępak zapomina o Misiewiczu ,Macierewiczu ,komunistach z PIS jak np prokurator reżimowy Piotrowicz ,Kryze czy pan Jasiński ,który z kierownika Wydziału Spraw Wewnętrznych PZPR zamienił się w kumpla Jarosława Kaczyńskiego i członka PIS a teraz po dobrej zmianie zasiadł w zarządzie Orlenu gdzie zarabia ponad 1.5 mln rocznie z kieszeni podatników .Tępak nie przyjmuje do wiadomości , ze istnieje lista 1000 nazwisk ,kumpli ,rodzin którzy po dobrej zmianie nagle znaleźli doskonale płatne posady w spółkach skarbu państwa mimo kompletnego braku kompetencji .Tępak martwi się ośmiorniczkami za kilkadziesiąt złoty ale nie przejmuje się rozbitymi limuzynami rządowymi za grube miliony ,których profesjonaliści lepszego sortu nawet nie ubezpieczyli.No cóż, gdyby tępak wiedział ,ze jest tępakiem to by nim przestał być AS .Więc żyj sobie dalej w świecie iluzji pod dyktando prawicowych kłamców skoro lubisz ,ekscytuj się ośmiorniczkami -wielką sensacją sprzed kilku lat i patrz jak PIS zamienia Polskę w druga Białoruś ,jak znikają swobody obywatelskie ,jak wyrzyna się Puszczę Białowieską i karczuje resztę Polski i ciesz się jak głupi .To o ludziach takich jak ty mówił Jacek Kurski -że polski głupi naród to kupi i jak widać nie pomylił się ,łykasz wszystkie kłamstwa prawicy jak świeże bułki ale grunt ,że się poczułeś lepiej przez 5 minut ciemniaku lepszego sortu bo nazwałeś kogoś innego tępakiem .

     Reply this comment
   • Normals
    Normals 21 marca, 2017, 17:48

    Znowu zero konkretów tylko pomówienia i półprawdy .Może rozwiniesz temat ?I jeszcze jedno uważasz ,że teraz jest lepiej ?Rząd już nie łamie konstytucji ?Sądy zaczęły być tanie ,efektywne i uczciwe ?Wiadomości TVP według Ciebie są obiektywne i odpolitycznione ?A może Trybunał Konstytucyjny w obecnym kształcie jest według Ciebie reprezentowany przez najwyższej klasy fachowców a Armia jest silna i sprawna jak nigdy dotąd?Czy może rola Polski za granicą nagle wzrosła dzięki obecnej doskonałej dyplomacji ?Pokaż mi te rzekome sukcesy obecnego rządu bo ja widzę jedynie jedną wielką serię katastrof i niekompetencji przeplatana ze szturmem na koryto głodnych władzy PISiaków .Udowodnij mi ,że jest inaczej jeśli jesteś w stanie i nie uznaje argumentów w stylu- poprzednia władza kradła więc i nowa może kraść bo przypominam Ci ,że to miała być „dobra zmiana ” .Wszystko miało być inaczej ,lepiej ,uczciwiej a jak na razie z „dobrej zmiany ” zrobiła się „dojna zmiana”.

    Reply this comment
 2. Yankes
  Yankes 19 marca, 2017, 22:28

  Normals- Daremne zale- prozny trud, Bezsilne zlorzeczenia – Przezytych ksztaltow ,zaden cud – Nie wroci do istnienia ( Adam Asnyk) …Trzeba zyc dalej

  Reply this comment
 3. Yankes
  Yankes 21 marca, 2017, 11:36

  /www.youtube.com/watch?v=zAnGA2N2BBY

  Reply this comment
 4. Normals
  Normals 22 marca, 2017, 21:10

  Taka ciekawostka o Ziemkiewiczu i prawicowych publicystach ,którzy kiedyś pracowali w tych wrednych niemieckich mediach i wtedy były dobre .Zakłamani hipokrycii…. http://natemat.pl/204087,oni-poradzili-sobie-pod-niemieckim-butem-jest-cala-lista-prawicowych-dziennikarzy-ktorzy-pracowali-u-niemca

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*