Zęby i przekąski

fot.Unsplash/Pexels.com

Stan zębów jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o zdrowiu całego organizmu. Najlepszą strategią służącą zapobieganiu próchnicy, zapaleniom dziąseł, osadzaniu się kamienia i nadwrażliwości na ciepło i zimno, jest codzienna higiena jamy ustnej, polegająca na eliminacji nazębnych bakterii i miękkich złogów.

Eksperci zalecają, by dwa razy dziennie myć zęby miękką szczoteczką oraz czyścić przestrzenie międzyzębowe nitką dentystyczną i płukać jamę ustną specjalnym płynem.

Równie istotna jest regularna – co najmniej dwa razy w roku – kontrola zębów w gabinecie stomatologicznym i właściwa dieta. Wiadomo, że korzystne dla zębów są:
1. Fluor
Najlepszym źródłem są: ryby, herbata, sól fluorowana, ryż, cielęcina i woda mineralna
2. Wapń
Spore ilości znaleźć można w mleku i jogurcie, szpinaku, produktach zbożowych, rabarbarze, łososiu, sardynkach, burakach, wodzie mineralnej
3. Witamina D
Najwięcej jej jest w: tłustych rybach, tranie, kukurydzy, żółtkach jaj i kakao
4. Witamina C

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na to, że niektóre przekąski i płyny – choć bardzo zdrowe z natury – zębom mogą szkodzić.
Oto one:
– Suszone owoce
Mimo że rodzynki, figi i suszone morele są uznawane przez ekspertów za bardzo zdrowe przekąski, to trzeba pamiętać, że zawierają one sporo cukru i nierozpuszczalnego celulozowego błonnika, który może wiązać i przyczepić ten cukier do zęba tak samo, jak robią to cukierki toffi. Lepiej spożywać je w umiarkowanych ilościach, a jeszcze lepiej sięgać po ich świeżą wersję
– Chipsy, nawet te zdrowsze
Mimo że chipsy ze słodkich ziemniaków czy z bananów są zdrowsze od regularnych chipsów ziemniaczanych, to i tak mogą zębom poważnie zaszkodzić. Ze względu na swoją strukturę chipsy są trawione jak cukier. Co więcej, ich cząsteczki wykazują tendencję do przyczepiania się do rowków zębów. To stwarza idealne środowisko dla bakterii wywołujących próchnicę.
– Owoce cytrusowe
Owoce takie jak pomarańcze, kiwi, cytryny i grejpfruty są bogatym źródłem witaminy C, ale także kwasu, który niszczy szkliwo. Z tego powodu należy spożywać je w umiarkowanych ilościach
– Smakowe wody gazowane
Ze względu na niższą zawartość kaloryczną są z pewnością lepsze od napojów gazowanych typu cola czy sprite. Mają jednak jedną istotną wadę – zawierają kwasek cytrynowy. Z tego powodu lepiej przestawić się na picie czystej wody mineralnej.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

Categories: Zdrowie
Tags: zdrowie, zęby

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*