Wspomaganie przy GERD

Wspomaganie przy GERD

GERD, czyli choroba refluksowa przełyku, to jedna z częściej występujących przypadłości naszych czasów. Osoba nią dotknięta może odczuwać, poza paleniem w okolicach klatki piersiowej i szyi, nudności, pokasływanie, odbijanie. gorzki posmak w ustach lub problemy z oddychaniem.

Symptomy może wywołać lub pogorszyć te, które już istnieją, nieodpowiednie odżywianie, stres, palenie papierosów i ciąża. By w sposób naturalny wyleczyć GERD lub zapobiec czy też wyeliminować potrzebę długofalowego stosowania leków, które mają poważne efekty uboczne, warto:
1. Prowadzić dzienniczek z zapisem spożywanych produktów, wypijanych płynów i symptomów GERD. To pomoże zidentyfikować, a później uniknąć produktów, które je wywołują.
2. Jeść małe, regularne posiłki i unikać jedzenia późnym wieczorem. Powoli i dokładnie rozgryzać każdy kęs przed połknięciem.
3. Nosić luźne ubrania i utrzymywać zdrową wagę ciała.
4. Unikać leżenia po spożyciu posiłku.
5. Praktykować techniki relaksacyjne, w tym oddechowe.
6. Pić herbatę rumiankową.
7. Spać na lewym boku. Pomocne będzie również spanie na kilku poduszkach.
8. Przyjmować 1-2 mg melatoniny przed udaniem się na spoczynek.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

fot.Pexels.com

Categories: Zdrowie
Tags: GERD, zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*