Witamina D dla mózgu

Witamina D dla mózgu

Im człowiek starszy, tym większa szansa, że w jego organizmie brakuje witaminy D. Od dawna wiadomo, że witamina ta jest nieodzowna dla mocnych kości, a ostatnie badania naukowe wykazały silny związek między jej niedoborem a chorobą Alzheimera, nadciśnieniem tętniczym krwi, łuszczycą, kilkoma chorobami autoimunologicznymi, w tym stwardnieniem rozsianym i reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz 18 różnymi rakami. Kilka dni temu podano wyniki badania przeprowadzonego przez uczonych z University of Kentucky.

mozg

fot.Garret Ziegler/Flickr

Otóż, zaobserwowali oni, że niedobór witaminy D może zniszczyć mózg – na pewno u szczurów, bo na tych właśnie gryzoniach eksperyment przeprowadzono. Zespół badawczy odkrył, że u szczurów w wieku średnim, którym przez kilka miesięcy serwowano dietę ubogą w witaminę D, powstały zniszczenia spowodowane utworzeniem się w mózgu formacji wolnych rodników. Spowodowało to zmiany w wielu różnych białkach mózgowych, prowadząc do znaczącego obniżenia funkcji poznawczych, co potwierdzono podczas testów sprawdzających pamięć i zdolność uczenia się.

Autor badania Allan Butterfield podkreśla, że niedobór witaminy D jest obecnie obserwowalny na całym świecie, zwłaszcza wśród osób starszych. Radzi więc, by każdy sprawdził u siebie poziom tej witaminy i jeżeli testy wykażą, że jest on niski, by: wzbogacił dietę o produkty bogate w tę witaminę (jajka, łosoś, tuńczyk, makrela i sardynki), zaczął przyjmować regularnie suplementy witaminy D3 (najlepiej przyswajalna frakcja witaminy D) i każdego dnia poddawał się co najmniej 15-minutowej ekspozycji na słońce, odsłaniając maksymalnie dużo skóry (w zależności od warunków pogodowych) i nie nakładając żadnego filtra w tym czasie.

Dorota Feluś

Categories: Zdrowie

Comments

 1. Ela
  Ela 14 maja, 2014, 15:22

  Szczera prawda mało słońca większe zapotrzebowanie i niedobór murowany, sama to przeszłam, na szczęście biorę teraz d-vitum forte i wszystko w normie.

  Reply this comment
 2. aśka
  aśka 19 maja, 2014, 08:53

  też muszę chyba kupić witaminę D, bo ostatnio wydaje mi się, ze mam objawy niedoboru…ech staram się dobrze i zdrowo odżywiać, ale widać, ze bez suplementów się nie obejdzie

  Reply this comment
  • fizjol
   fizjol 30 listopada, 2014, 11:02

   wg mnie lepszy jest tran – takie 2 w 1, jak ktos nie lubi lykac kapsulek, to polecam pomaranczowy gal (w dobrej cenie)

   Reply this comment
 3. patryk
  patryk 27 grudnia, 2014, 15:30

  gal gal 🙂 w tabsikach

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*