Wirus Zika obecny w organizmie długo po ustąpieniu objawów zarażenia

fot.Christian Bruna/EPA

fot.Christian Bruna/EPA

Wirus Zika znaleziono w nasieniu Brytyjczyka dwa miesiące po tym, kiedy mężczyzna ten został zarażony – poinformowała w piątek Public Health England (PHE) – agencja resortu zdrowia W. Brytanii.

Podkreślono, że oznacza to, iż wirus może się utrzymywać w spermie jeszcze długo po ustąpieniu objawów zarażenia.

Według ekspertów z PHE 68-letni mężczyzna zaraził się wirusem Zika w 2014 roku w Polinezji Francuskiej. Obecność wirusa w jego krwi stwierdzono, kiedy mężczyzna jeszcze gorączkował. Później pozytywne były testy na obecność wirusa w jego spermie przeprowadzone 27 dni i 62 dni po pojawieniu się pierwszych objawów zarażenia.

PHE poinformowała o tym w publikacji nt. chorób zakaźnych wydawanej przez amerykańską agencję Centers for Disease Control and Prevention (CDC – Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom).

Naukowcy podejrzewają, że Zika ma związek zarówno z mikrocefalią u noworodków, jak i z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u osób z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć. U kobiet ciężarnych Zika może przedostać się do płodu, wywołać wady wrodzone i doprowadzić do śmierci dziecka. Obecnie nie ma szczepionki przeciwko niemu.

Wirus dotknął ponad 20 państw, najdotkliwiej Brazylię. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje go jako międzynarodowe zagrożenie. Poprzednio taki komunikat WHO wydała w 2014 roku w związku z epidemią eboli.

Wirus Zika, przenoszony przez komary z rodziny Aedes aegypti, znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Jeszcze do zeszłego roku uważano, że nie ma poważnych skutków dla zdrowia.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Zdrowie
Tags: wirus, zdrowie, zika

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*