WHO: Ponad 8 tys. ofiar śmiertelnych eboli

WHO: Ponad 8 tys. ofiar śmiertelnych eboli

Liczba ofiar śmiertelnych epidemii wirusa ebola w Afryce Zachodniej wzrosła do 8153 na ponad 20 tys. przypadków zachorowań w trzech krajach najbardziej dotkniętych chorobą – wynika opublikowanego w poniedziałek bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Do tej pory odnotowano 20 656 przypadków zakażenia ebolą.

Najwięcej przypadków śmiertelnych w trwającej od marca epidemii odnotowano w Liberii, która przez długi czas była krajem najciężej doświadczonym epidemią, ale rozprzestrzenianie się wirusa nieco spowolniło. Według najnowszego bilansu na 31 grudnia ebolą zakaziło się tam 8115 osób, a zmarło 3471.

W Sierra Leone do 3 stycznia odnotowano najwięcej ludzi zarażonych, bo aż 9772 przypadki, w tym 2915 przypadków śmiertelnych.

Z kolei w Gwinei do 3 stycznia ebolą zakaziło się 2769 osób, a 1767 zmarło.

Poza tymi trzema krajami pojedyncze przypadki śmiertelne odnotowano w Mali (sześć), Nigerii (osiem) i jeden w Stanach Zjednoczonych.

Wirusem zakaża się też personel medyczny walczący z epidemią – informuje WHO. Według stanu na 28 grudnia spośród 678 zakażonych pracowników medycznych 382 zmarło.

Ebola, którą po raz pierwszy wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zakażonych ludzi i zwierząt. Wirus nie roznosi się drogą kropelkową. (PAP)

fot.Ahmed Jallanzo/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Zdrowie
Tags: Afryka, ebola, WHO

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*