WHO: ogólnie w Europie małe zagrożenie wirusem Zika

fot.Esteban Biba/EPA

fot.Esteban Biba/EPA

Prawdopodobieństwo przenoszenia się wirusa Zika jest wysokie m.in. w niektórych częściach wybrzeża Morza Czarnego, ale w odniesieniu do całej Europy ocenia się je jako „słabe do umiarkowanego” – oświadczyła w środę Światowa Organizacja Zdrowia.

W raporcie WHO napisano, że – o ile nie zostaną podjęte żadne kroki zapobiegawcze – prawdopodobieństwo rośnie tam, gdzie występuje komar Aedes aegypti, czyli na ograniczonym obszarze: portugalskiej wyspie Maderze i na czarnomorskim wybrzeżu Gruzji i Rosji.

Z kolei jako umiarkowane ocenia się prawdopodobieństwo w 18 krajach, w których spotyka się komara Aedes albopictus, będącego drugim źródłem przenoszenia się wirusa Zika. Wśród krajów z tej grupy pierwsza jest Francja, a tuż za nią Włochy i Malta.

„Nawet jeśli Francja jest w czołówce tych 18 krajów, to mamy całkowite zaufanie, jeśli chodzi o jej zdolność szybkiego wykrycia każdego zakażenia i odpowiedniej reakcji” – zapewniła epidemiolożka Colleen Acosta.

Niskie lub wręcz zerowe prawdopodobieństwo istnieje w ponad 30 krajach, głównie w Europie Środkowo-Wschodniej czy na północy kontynentu. WHO tłumaczy, że nie ma tam komarów przenoszących wirusa ani odpowiednich dla nich warunków klimatycznych.

Organizacja ocenia, że na ponad 50 krajów uwzględnionych w raporcie w 41 są „dobre lub bardzo dobre” warunki kontroli sanitarnej. Nie wymieniono konkretnych krajów.

Wirus Zika znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Według naukowców wywołuje od mikrocefalię (małogłowie) u noworodków i w rzadkich przypadkach choroby neurologiczne u dorosłych. Najwięcej zakażeń odnotowano w Brazylii.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*