WHO: do 41 mln wzrosła liczba dzieci z nadwagą poniżej 5 lat

fot.Lindsey Parnaby/EPA

fot.Lindsey Parnaby/EPA

Liczba małych dzieci z nadwagą i otyłych zwiększa się – alarmuje najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Na świecie jest już 41 mln puszystych poniżej 5 roku życia.

To o 10 mln więcej niż w 1990 r., gdy było 31 mln dzieci w tym wieku z nadmierną tuszą. Przed 25 laty było 4,8 proc. takich dzieci, teraz ich odsetek zwiększył się do 6,1 proc.

Według raportu WHO, najwięcej dzieci otyłych i z nadwagą poniżej 5 lat jest w Azji i Afryce. Na Azję przypada 48 proc. tych maluchów, a na Afrykę – 25 proc. Jedynie w Afryce w latach 1990-2014 liczba dzieci z nadmierną tuszą wzrosła z 5,4 mln do 10,3 mln.

Dr Susan Nishtar z Komisji ds. walki z otyłością dziecięcą WHO alarmuje, że rządy powinny podjąć pilne kroki pomagające przeciwdziałać otyłości dziecięcej, która stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego i budżetu państwa. Dzieci otyłe lub z nadwagą częściej chorują z powodu nadciśnienia tętniczego krwi oraz cukrzycy typu 2, nazywaną do niedawna cukrzycą dorosłych.

Raport zwraca uwagę, że dzieci dorastają w otoczeniu sprzyjającym niewłaściwemu odżywianiu się. Chodzi m.in. o reklamę niezdrowej żywności oraz napojów słodzonych. Najwięcej otyłych dzieci jest w krajach o najmniejszych i średnich dochodach oraz w najbiedniejszych rodzinach i grupach społecznych. (PAP)

Categories: Zdrowie
Tags: 5 lat, dzieci, nadwaga, WHO

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*