WHO: brazylijski szczep wirusa Zika potrwierdzony w Afryce

fot.Christian Bruna/EPA

fot.Christian Bruna/EPA

Brazylijski szczep wirusa Zika wywołujący mikrocefalię (małogłowie) u noworodków i w rzadkich przypadkach choroby neurologiczne u dorosłych, został odkryty po raz pierwszy w kraju afrykańskim – oświadczyła w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Naukowcy potwierdzili obecność wirysa w próbkach pobranych w Republice Zielonego Przylądka, wyspiarskim kraju na Oceanie Atlantyckim, ok 450 km od części kontynentalnej Afryki.

„To odkrycie jest powodem do zmartwień, bowiem jest kolejnym dowodem, że (zasięg wirusa) rozszerza się poza Amerykę Południową i że teraz jest on u bram Afryki” – powiedziała Matshidiso Moeti, szefowa WHO na Afrykę, na konferencji prasowej w Genewie.

„Informacja ta powzwoli krajom afrykańskim na ponowną ocenę ich poziomu zagrożenia oraz dostosowanie i podniesienie poziomu gotowości” – dodała.

Dodała, że nie rekomenduje restrykcji dotyczących podróży osób w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się zarażeń wirusem Zika.

Wirus Zika znany jest od 1947 roku, gdy został odkryty w Ugandzie. Najwięcej zakażeń odnotowano w Brazylii.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Zdrowie
Tags: WHO, zika

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*