WHO: alkohol, tytoń i otyłość zagrażają Europejczykom

fot.Christoph Schmidt/EPA

fot.Christoph Schmidt/EPA

Poziom spożycia alkoholu, papierosów i liczba osób z otyłością w Europie zagraża przyszłym pokoleniom, które być może będą żyły krócej niż obecne – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w opublikowanym w środę raporcie na temat zdrowia Europejczyków.

Opisany przez WHO raport, sporządzono na podstawie badań przeprowadzonych w 39 krajach, wśród których znajdują się kraje Unii Europejskiej oraz państwa byłego Związku Radzieckiego. Takiej analizy organizacja dokonuje co trzy lata.

„W Europie wskaźniki spożycia alkoholu i tytoniu są najwyższe na świecie” – alarmuje WHO. Organizacja zwraca także uwagę na fakt, że Europejczycy z nadwagą i otyłością zajmują w statystykach światowych drugie miejsce zaraz za mieszkańcami obu Ameryk.

Z raportu wynika, że ok. 59 proc. Europejczyków cierpi na nadwagę lub otyłość, a 30 proc. – pali papierosy. Według danych z roku 2010 spożycie alkoholu na Starym Kontynencie wynosi ok. 11 litrów na osobę rocznie.

Jak powiedziała agencji AFP dyrektor WHO na Europę Claudia Stein, Europejczycy palą coraz mniej papierosów, ale liczba osób z otyłością rośnie. Zdaniem Stein, jeśli liczba osób otyłych nie spadnie, przyszłe pokolenia mogą żyć krócej niż my.

WHO w raporcie podkreśla, że te „alarmujące” dane mogą także świadczyć o możliwym zaprzepaszczeniu osiągnięć w walce z przedwczesną śmiercią, mimo że spadła liczba zgonów w wyniku takich chorób jak nowotwory, cukrzyca oraz choroby układów oddechowego i krążenia.

Jak mówi Stein, „jesteśmy na dobrej drodze, ale nie powinniśmy zapominać o naszym celu”, którym jest zredukowanie odsetka przedwczesnych zgonów do 1,5 proc. w 2020 roku.

WHO zastrzegła, że zbieranie danych statystycznych w niektórych państwach przebiegało z trudnościami, co może wpłynąć na „wiarygodność” czy „dokładność” danych opublikowanych w raporcie.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Społeczeństwo, Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*