Wąchanie Alzheimera

Wąchanie Alzheimera

Magazyn Journal of the Neurological Sciences opublikował niedawno sensacyjnie brzmiące wyniki badań. Okazuje się, że to, czy ktoś choruje na Alzheimera można rozpoznać na podstawie stanu jego węchu. Eksperyment przeprowadzili naukowcy z University of Florida, którzy oparli go o stwierdzony fakt, iż pacjenci z pogłębiającą się demencją często tracą najpierw nie tylko umiejętność przyswajania informacji, ale i zmysł węchu. W jego ramach prosili uczestników, by zamknęli oczy i wąchali masło orzechowe najpierw przez jedną, a potem przez drugą dziurkę od nosa. W obu sytuacjach linijką mierzyli odległość, z jakiej badany był w stanie poczuć zapach.

fot. 123RF Stock Photo

fot. 123RF Stock Photo

Okazało się, że osoby ze zdiagnozowaną początkową fazą Alzheimera, nie miały problemu z detekcją zapachu z użyciem prawej dziurki od nosa. Gorzej było, gdy miały wąchać lewym nozdrzem. W tym drugim przypadku trzeba było podsunąć im masło orzechowe średnio o 4 cale bliżej, w porównaniu do prawego nozdrza, by mogli wyczuć zapach. Oczywiście, co mocno podkreślają uczeni, nie jest to test, który zastąpi standardowe badania, ale może on posłużyć do potwierdzenia diagnozy. W najbliższym czasie autorzy eksperymentu zamierzają zbadać, czy test ten mógłby być wykorzystywany do prognozowania, który z pacjentów z łagodną formą demencji zapadnie na Alzheimera.

Przy okazji warto wspomnieć o innym badaniu z ostatnich tygodni, którego rezultaty naukowcy nazywają “zatrważającymi”. Otóż, okazuje się, że ryzyko Alzheimera może zwiększać zbyt duża ilośc miedzi w pożywieniu.

Dorota Feluś

Categories: Zdrowie
Tags: Alzheimer

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*