W USA połowa noworodków to wcześniaki

Wskaźnik urodzin wcześniaków w USA jest wciąż bardzo wysoki, pomimo poprawy sytuacji w kilku stanach. Z okazji Prematurity Awareness Day (Dnia Świadomości Wcześniactwa) organizacja  March of Dimes walcząca o życie wcześniaków, opublikowała swój raport.  

fot.Memotions/ W USA połowa dzieci rodzi sią jako wcześniaki

Jak wynika z raportu krajowy wskaźnik urodzin wcześniaków wynosi 12,3 procent. Docelowy wskaźnik to 7,6 proc. lub mniej, a obecnie żaden z amerykańskich stanów nie spełnia tych kryteriów.

Ponad połowa dzieci w USA to wcześniaki – powiedziała Jennifer Howse, prezes organizacji. Przedwczesny poród jest głównym powodem śmiertelności wśród noworodków oraz wielu upośledzeń, m. in. problemów z oddychaniem, porażenia mózgowego oraz chorób umysłowych. USA mają jeden z najwyższy wskaźnik urodzeń wcześniaków wśród krajów uprzemysłowionych.

Howse podkreśliła jednak, że należy cieszyć się ze spadku przedwczesnych urodzeń, który w ciągu 2 lat spadł o 4 porc., co oznacza, że urodziło się o 21 tys. mniej wcześniaków. Te optymistyczne dane dotyczą 40 stanów i zapowiadają tendencje zniżkową w nadchodzących latach.

Stanowe służby zdrowia mają swoją rolę do odegrania w  spadku przedwczesnych urodzeń  zapewniając kobietom w ciąży pokrycie kosztów ubezpieczenia oraz popierając programy pomagające przyszłym mamom w rzuceniu palenia.

 Najwyższe wskaźniki  mają stany południowe (dla przykładu, w Louizjanie wskażnik przedwczesnych urodzeń sięga 13,3 proc.), nieco lepiej jest w Illinois (12,7 proc.) i Nowym Jorku (12 porc.).

KK (CNN)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*