0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaZdrowieW USA do niemal 69 proc. zwiększyła się skuteczność leczenia nowotworów

W USA do niemal 69 proc. zwiększyła się skuteczność leczenia nowotworów

-

fot.U.S. Navy photo by Lt. Cmdr. Roy Rice/Wikipedia
fot.U.S. Navy photo by Lt. Cmdr. Roy Rice/Wikipedia

Wzrasta skuteczność leczenia nowotworów w USA. Pięcioletnie przeżycia średnio uzyskuje się już u 68,5 proc. chorych – wynika z danych przedstawionych podczas odbywającego się w Chicago kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO).

To kolejne tak optymistyczne doniesienia. W najnowszym raport podkreśla się, że w ostatnich 40 latach wyleczalność nowotworów mierzona pięcioletnimi przeżyciami wzrosła o prawie 20 punktów procentowych. W 1975 r. onkolodzy byli w stanie uratować 49 proc. pacjentów cierpiących na różnego typu nowotwory. Obecnie średnia skuteczność leczenia zwiększyła się do 68,5 proc.

REKLAMA

Prezes Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej Peter Paul Yu powiedział, że wzrost wyleczalności związany jest zarówno z poprawą wykrywania nowotworów na wcześniejszym etapie rozwoju, jak i z bardziej skutecznym ich leczeniem. „Nastąpił ogromny postęp w terapii, jak i w opiece nad chorymi. Jeszcze 50 lat temu nowotwory były na ogół chorobą nieuleczalną, a chorzy spotykali się z ostracyzmem” – podkreślił.

W raporcie „The State of Cancer Care in America: 2015” podkreśla się, że w Stanach Zjednoczonych co roku wprowadza się nowe terapii zwiększające skuteczność leczenia. Jedynie w 2014 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała 10 nowych leków onkologicznych. W sumie w USA dostępnych jest już 170 nowej generacji preparatów stosowanych m.in. w tzw. terapii celowanej.

Wkrótce można się spodziewać kolejnych nowatorskich terapii. Podczas tegorocznego kongresu ASCO ogłoszono, że w różnej fazie badań klinicznych testowanych jest 770 leków nowej generacji, w tym najbardziej obiecujące ostatnio preparaty stosowane w tzw. immunoterapii (pobudzającej układ odpornościowy do zwalczania komórek nowotworowych).

Peter Paul Yu podkreślił, że amerykańska onkologia musi się jednak zmierzyć z nowymi wyzwaniami. Przewiduje się, że w USA do 2030 r., czyli w ciągu zaledwie 15 lat, liczba chorych na nowotwory zwiększy się o 45 proc. Głównym tego powodem jest starzenie się społeczeństwa amerykańskiego.

Niepokojący jest również wzrost otyłości wśród Amerykanów. Raport wylicza, że w 2030 r. aż 500 tys. zachorowań na raka rocznie będzie związanych z nadwagą i otyłością. Otyłość staje się jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na nowotwory. W USA jest ona już nawet groźniejsza niż palenie tytoniu, ponieważ coraz mniej osób jest uzależnionych od tytoniu, a coraz więcej ma nadmierną masę ciała.

„Mam jednak nadzieję, że w przyszłości niemal wszystkich chorych na nowotwory będzie można wyleczyć” – powiedział Peter Paul Yu. Zależy to jednak nie tylko od dostępu do skutecznych terapii, ale również od sprawnie działającego systemu opieki medycznej.

Z Chicago Zbigniew Wojtasiński (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091218187 views

REKLAMA

2091218486 views

REKLAMA

2093014945 views

REKLAMA

2091218767 views

REKLAMA

2091218913 views

REKLAMA

2091219057 views