Panowie uważajcie na ibuprofen

Panowie uważajcie na ibuprofen

Z badania przeprowadzonego przez zespół francuskich i duńskich uczonych, pod kierownictwem dra Bernarda Jegou – dyrektora Institut de recherche en sante, environnement et travail we Francji – wynika, że ibuprofen wywiera negatywny wpływ na płodność młodych mężczyzn.

Naukowcy zaobserwowali, że u młodych mężczyzn, którzy zażywali ibuprofen w dawkach zwyczajowo przyjmowanych przez sportowców (celem zapobiegnięcia bólu po wysiłku) – 600 mg dwa razy dziennie – doszło do rozwoju hipogonadyzmu. To zespół objawów klinicznych i biochemicznych spowodowanych zmniejszonym wydzielaniem testosteronu przez jądra.

Takie hormonalne zachwianie równowagi powiązane jest ściśle z niepłodnością, depresją oraz zwiększonym ryzykiem niewydolności lub zawału serca i udarem.

Ibuprofen, obecny w produktach sprzedawanych najczęściej pod nazwą firmową Advil i Motrin, można nabyć bez recepty.

We wcześniejszych badaniach zespół dra Jegou odkrył, że męskie hormony zakłóca również aspiryna lub acetaminofen, znany również jako paracetamol i sprzedawany pod nazwą firmową Tylenol.

Wyniki ostatniego badania zostały opublikowane w dzienniku „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

fot.Pixabay.com

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*