Uwaga na czerwone mięso

fot.123RF Stock Photos

fot.123RF Stock Photos

Mężczyźni, którzy często spożywają czerwone mięso, narażają się na zapalenie uchyłków jelita (ang. diverticulitis) – przypadłość dotykającą układu pokarmowego. Głównym symptomem choroby jest ból brzucha z lewej strony w jego dolnej części. Mogą pojawić się też kurcze i zaparcia.

Po przeanalizowaniu danych uzyskanych od ponad 46 tysięcy pracowników służby zdrowia, u panów, którzy spożywali najwięcej czerwonego mięsa stwierdzono, że prawdopodobieństwo zachorowania na zapalenie uchyłków jelita było o 58 proc. wyższe niż u mężczyzn, którzy tego rodzaju mięsa spożywali najmniej. Dane nie są dowodem na to, że jedzenie czerwonego mięsa powoduje zapalenie uchyłków jelita, ale pokazuje związek między częstym spożywaniem czerwonego mięsa – ponad 12 porcji tygodniowo – a rozwojem choroby.

Warto wspomnieć, że istnieje potwierdzony naukowo związek między regularną konsumpcją czerwonego mięsa a chorobami serca, cukrzycą typu 2 i nowotworami. Okazuje się, że aby pozyskać z pożywienia odpowiednią ilość białka i kwasów tłuszczowych wcale nie trzeba sięgać po czerwone mięso. Ich dobrym źródłem są: ryby z otwartych zimnych akwenów, jajka wzbogacane kwasami omega-3, tofu, fasole i orzechy. World Cancer Research Fund International zaleca, by ograniczyć spożycie czerwonego mięsa do 18 uncji tygodniowo.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

Categories: Zdrowie

Comments

  1. niska
    niska 5 lutego, 2017, 04:14

    Ogólnie jestem na diecie na której takiego mięsa praktycznie nie ma. Zmieniłam ją kiedy leczyłam zaparcia dicopegiem i tak już zostało, można się do niektórych produktów przyzwyczaić tak samo jak do mięska 😀

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*