Uwaga! Kawa może tuczyć

Uwaga! Kawa może tuczyć

Filiżanka czystej, czarnej kawy ma około 10 kalorii, ale gdy dodać do niej cukier, słodką bitą śmietankę lub inne polepszacze smaku, które w organizmie mogą wywoływać stany zapalne, liczba ta wzrasta wielokrotnie. Np. najpopularniejsza w ostatnim czasie w barach kawowych mocha latte może zawierać więcej kalorii niż Big Mac. Codzienne spożywanie takiej bomby energetycznej ma opłakane skutki. Jeżeli nie potrafisz wyeliminować kawy ze swojego codziennego menu, ale chcesz trzymać się z dala od przeładowanych cukrem wersji, spróbuj nauczyć się znajdować radość w smaku i zdrowotnych korzyściach kawy z mniejszym poziomem toksyczności.

– w miejsce czekoladowego syropu sięgnij po kawałek gorzkiej czekolady wysokiej jakości (zawierającej co najmniej 70 proc. kakao); możesz ją spożyć jako dodatek na boku lub rozpuścić i zmieszać z kawą

– zamiast karmelu lub innych słodzików dodaj cynamon, który wspomaga proces trawienia

– wyeliminuj bitą śmietanę; zdecydowanie lepszą opcją będzie niewielka ilość niesłodzonej śmietanki (half-and-half) lub pełnotłuste mleko kokosowe z puszki.

Dorota Feluś

dorotafelus
Dziennikarka. W Stanach Zjednoczonych od ponad 20 lat. Rodowita krakowianka. Studiowała elektronikę na AGH. Publikowała m.in. w „Gazecie Krakowskiej”, „Tempie”, „Kobiecie i Stylu: magazynie kobiet myślących”, „A’propos”, „Chicago Forum”. Współautorka „Bożego dopingu”. Pasje: drugi człowiek, medycyna holistyczna, tenis ziemny, podróże.

 

 

fot.pxhere.com

Categories: Zdrowie
Tags: kawa, porady, zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*