Unikaj stresu świątecznych zakupów

Unikaj stresu świątecznych zakupów

Kwestią stresu świątecznych zakupów zajęła się już nawet nauka. Jak wykazały badania, osobom znajdującym się w tłumie ludzi „polujących” na okazje cenowe wzrasta poziom  hormonów stresu, przyspiesza się akcja serca i podnosi ciśnienie krwi. Zwiększa się też poziom agresji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kolejka w sklepie
fot.David Shankbone/Wikipedia

W takich warunkach nie łatwo o nieprzyjemne konfrontacje między klientami. Psycholodzy radzą po prostu unikać sytuacji konfliktowych poprzez pójście  do sklepu wtedy, gdy jest w nim mniej klientów.  Przebywanie w rozgorączkowanym tłumie zawsze wyzwala zachowania agresywne wśród jego uczestników.

Ponadto do zakupów powinniśmy się przygotować. Np. sporządzić listę osób dla, które chcemy obdarować i zastanowić się, co sprawi im przyjemność oraz niepodziankę.

Przyczyną stresu może też być ograniczony budżet − uważają psycholodzy. Dlatego należy realistycznie ocenić własne możliwości finansowe, by podjąć decyzję o tym, na co nas naprawdę stać. Jeśli przez resztę roku będziemy spłacać długi na kartach kredytowych zaciągnięte z powodu świątecznych prezentów, to z pewnością przysporzy nam to wielu zmartwień. A przecież nie na tym polegają święta. Mamy się wpólnie z naszymi bliskimi cieszyć i odpoczywać.

Alicja Otap

Categories: Zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*