Uciec przed świątecznym stresem

Uciec przed świątecznym stresem

Okres świąteczny to czas silnego stresu. Wielu osobom trudno poradzić sobie ze zwiększoną liczbą obowiązków. Gdy do tego dodać napięcie związane z przyjazdem krewnych, niekoniecznie należących do grupy ulubionych osób, zaczyna brakować energii i cierpliwości. Pojawia się rozdrażnienie, wybuchowość, a nawet rozstrój nerwowy. W tym trudnym czasie warto wspomagać organizm zwiększoną ilością minerałów, witamin i składników odżywczych, które pozwolą mu należycie funkcjonować. Z tego powodu zaleca się spożywać:

1. Pokarmy pełnoziarniste

Najlepszym „posiłkiem” dla układu nerwowego są węglowodany złożone. Cukry proste, które występują na przykład w białym pieczywie czy ciastkach, szybko postawią na nogi, ale stan ten będzie trwał krótko – po chwili euforii nastąpi szybkie pogorszenie samopoczucia. Związane jest to ze znacznymi skokami poziomu insuliny. Węglowodany złożone, oferowane przez produkty pełnoziarniste (np. grahamki, chleb z mąki żytniej, makaron, naturalne muesli, ziarna słonecznika), rozkładają się stopniowo i powoli, a poza tym dostarczają organizmowi sporo błonnika, witamin B i magnezu.

2. Banany

Dzięki sporej dawce minerałów i witamin oraz szybkiemu przyswajaniu przez organizm błyskawicznie stawiają na nogi. Zawarty w nich potas chroni przed skurczami mięśni, a magnez i witaminy B wspomagają układ nerwowy. Co więcej, banany zawierają sporo tryptofanu, który jest prekursorem serotoniny – neuroprzekaźnika wpływającego na poprawę nastroju i dobry sen.

3. Orzechy i pestki

To doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i magnezu, czyli tego, czego układ nerwowy wymaga do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo zawierają witaminę E i pomocne w walce z tzw. złym cholesterolem fitosterole. Na poprawę humoru eksperci zalecają zwłaszcza orzechy brazylijskie (ale tylko dwa dziennie!), które oferują także selen oraz migdały bez skórki (bardzo dobre również na zgagę). Jeśli chodzi o pestki to żadne nie przebiją, pod względem zawartości magnezu, pestek dyni.

4. Czekolada

Najlepsza jest ta, która zawiera co najmniej 70 proc. kakao. Na dobry początek dnia można śmiało, od czasu do czasu, wypić kubek gorącej czekolady.

5. Surowe warzywa

Już samo ich chrupanie pozwoli mózgowi odprężyć się, a jednocześnie skoncentrować. Eksperci zalecają marchewkę, seler naciowy i paprykę.

6. Tłuste ryby

Poza wysoką zawartością zbawiennych dla układu nerwowego kwasów tłuszczowych omega-3, zawierają sporo witaminy D, której brak prowadzi między innymi do gorszego samopoczucia. Najlepsze opcje: łosoś, makrela, sardynki, śledzie.

Dorota Feluś

fot.AlexanderStein/pixabay.com

Categories: Zdrowie
Tags: Święta, zdrowie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*